Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.


Warning: DOMDocument::loadHTML() [domdocument.loadhtml]: Unexpected end tag : u in Entity, line: 1 in /library/Site/String.php on line 146

Warning: DOMDocument::loadHTML() [domdocument.loadhtml]: Unexpected end tag : u in Entity, line: 1 in /library/Site/String.php on line 146

Sri Lanka płaci za wojnę

Strategia i polityka, 19 października 2011

Budżet resortu obrony Sri Lanki w 2012 będzie większy od obecnego o 5%. Osiągnie 230 mld rupii (2,1 mld USD), w związku z koniecznością płacenia za sprzęt, kupowany w okresie wojny z Tamilskimi Tygrysami.

Siły zbrojne Sri Lanki wykorzystują mozaikę uzbrojenia, a głównymi dostawcami były w przeszłości Chiny, ZSRS/Rosja, Wielka Brytania i USA. Wojsko wykorzystuje np. ponad 140 czołgów rodziny T-55, a także kilkaset BWP-1, -2 i -3, jak również kołowe BTR-80(na zdjęciu). Wojska lotnicze używają natomiast kilku MiG-ów 23 i 27 oraz ponad 20 śmigłowców rodziny Mi-24 i Mi-8 / Zdjęcie: MO Sri Lanki

Walki z powstańcami z południowej części wyspy zakończyły się w 2009 (zobacz również: Hindusi ponownie na Sri Lance). Od tej pory wydatki wojskowe tego kraju zamiast maleć, rosną. Mimo zmniejszenia liczby zatrudnionych przez resort obrony, do ok. 200 tys. osób, władze w Kolombo zmuszone są z jednej strony remontować zużyty w walkach sprzęt (zobacz: Pożyczka dla Sri Lanki), z drugiej - spłacać kredyty, zaciągnięte na zakup wyposażenia wojskowego w czasie wojny.

W 2009 wydatki wojskowe osiągnęły równowartość ok. 1,3 mld USD, by w bieżącym roku wzrosnąć do 1,95 mld. W przyszłym będzie to 2,1 mld USD. Połowa z tej kwoty przeznaczona zostanie na wydatki osobowe.

Zwiększenie budżetu resortu obrony usprawiedliwione jest częściowo przez bardzo szybki wzrost gospodarczy w tym jednym z najbiedniejszych krajów azjatyckich. Niestety, nie rekompensuje on zwiększania się wydatków państwa. Projekt budżetu na 2012 przewiduje wydatki w wysokości 2,22 bln rupii (20,1 mld USD), przy dochodach rzędu 1,11 bln rupii. Oznacza to deficyt na poziomie 18% PKB.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.