Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Fiński Hawk Mk 66 w służbie

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 20 listopada 2011

Fińska Patria przekazała po modernizacji wojsku pierwszy z 18 samolotów szkolno-bojowych Hawk Mk 66. Zmiany polegały na częściowej wymianie awioniki.

Pierwszy Hawk Mk 66 na płycie lotniska szkolnego skrzydła, stacjonującego w Kauhava. Do końca bieżącego roku dołączy do niego 5 bliźniaczych samolotów / Zdjęcie: Ilmavoimat

Finowie odkupili 18 egz. Hawków Mk.66 od Szwajcarów, w 2007. Miały one niewielki nalot i były w dobrym stanie technicznym. Dwa lata później wojska lotnicze zleciły Patrii odkonserwowanie samolotów, przywrócenie ich do stanu lotnego i przeprowadzenie modernizacji wyposażenia pokładowego. Wszystko za równowartość 40 mln USD.

Spółka instaluje zestaw Cockip 4000 kanadyjskiej CMC Electronic, dzięki czemu wskaźniki analogowe są zastępowane cyfrowymi, a także wymienia na nowoczesne urządzeń planowania i rejestracji misji. Podobne przedsięwzięcia powzięto wcześniej w stosunku do starszych modeli fińskich Hawków (zobacz: Modernizacja fińskich Hawków, c.d.). Pozwoli to na dopasowanie tych lekkich odrzutowców do potrzeb szkolenia pilotów myśliwców F/A-18 C/D.

Ceremonia przekazania pierwszego szwajcarskiego Hawka odbyła się 17 listopada w Kauhava. Jest to maszyna o oznaczeniu HW-347, która została oblatana w maju 2010 (zobacz: Oblot zmodernizowanego Hawka) i od tej pory przeszła serię testów w locie. Według zapewnień przedstawicieli Patrii, jeszcze w bieżącym roku dołączy do niego 5 kolejnych samolotów, w przyszłym - osiem, a pozostałe w 2013.

Fińska spółka realizuje jednocześnie zlecenie o wartości ok. 10 mln USD, dotyczące identycznej modernizacji 12 egz. starszych Hawków modeli Mk.51/51A, które ze względu na stan techniczny wybrano do dalszej służby.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra