Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Udany test lasera Rheinmetalla

Przemysł zbrojeniowy, 23 listopada 2011

Przedstawiciele spółki Rheinmetall AG poinformowali o przeprowadzeniu na poligonie w szwajcarskim Ochsenboden udanego testu rozwijanego przez siebie lasera bojowego.

Laser Rheinmetalla. W jego konstrukcji wykorzystano elementy - w tym wieżę i systemy naprowadzania - z zestawu przeciwlotniczego Oerlikona Skyguard 3

Ze sporym opóźnieniem Rheinmetall poinformował o przeprowadzeniu na poligonie w szwajcarskim Ochsenboden testu demonstratora lasera bojowego. W lipcu spółka zapowiadała, że próby zostaną przeprowadzone pod koniec września (zobacz: Europejski laser bojowy). W opublikowanym wczoraj oświadczeniu nie ujawniono jednak konkretnych dat.

Wiadomo jednak, że po raz pierwszy wykorzystano oba moduły lasera, dające łącznie 10 kW mocy. Dzięki temu skraca się czas reakcji zestawu.

Efekt celnej wiązki laserowej - moment trafienia w bezzałogowy cel Thier 1 / Zdjęcia: Rheinmetall AG

Przeprowadzono dwie udane próby. W trakcie pierwszej zniszczono pocisk moździerzowy (laser o tej mocy jest w stanie tak zwiększyć temperaturę pocisku, że dochodzi do eksplozji ładunku wybuchowego). W drugiej wiązka światła trafiła i zniszczyła bezzałogowy cel.

W innym teście laser, strzelając o wiązką o mocy 1 kW zniszczył poruszający się cel, imitujący uzbrojoną łódź. Był także w stanie zlikwidować makiety ładunków wybuchowych.

Testy, z udziałem zaproszonych gości, dowiodły sprawności demonstratora. Producent nie ujawnia jednak nawet przybliżonej daty oferowania zestawów seryjnych. Planuje się, że prototyp w docelowej konfiguracji o mocy 100 kW i zasięgu strzału 10 km powinien być gotowy w 2016.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.