Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Udany test lasera Rheinmetalla

Przemysł zbrojeniowy, 23 listopada 2011

Przedstawiciele spółki Rheinmetall AG poinformowali o przeprowadzeniu na poligonie w szwajcarskim Ochsenboden udanego testu rozwijanego przez siebie lasera bojowego.

Laser Rheinmetalla. W jego konstrukcji wykorzystano elementy - w tym wieżę i systemy naprowadzania - z zestawu przeciwlotniczego Oerlikona Skyguard 3

Ze sporym opóźnieniem Rheinmetall poinformował o przeprowadzeniu na poligonie w szwajcarskim Ochsenboden testu demonstratora lasera bojowego. W lipcu spółka zapowiadała, że próby zostaną przeprowadzone pod koniec września (zobacz: Europejski laser bojowy). W opublikowanym wczoraj oświadczeniu nie ujawniono jednak konkretnych dat.

Wiadomo jednak, że po raz pierwszy wykorzystano oba moduły lasera, dające łącznie 10 kW mocy. Dzięki temu skraca się czas reakcji zestawu.

Efekt celnej wiązki laserowej - moment trafienia w bezzałogowy cel Thier 1 / Zdjęcia: Rheinmetall AG

Przeprowadzono dwie udane próby. W trakcie pierwszej zniszczono pocisk moździerzowy (laser o tej mocy jest w stanie tak zwiększyć temperaturę pocisku, że dochodzi do eksplozji ładunku wybuchowego). W drugiej wiązka światła trafiła i zniszczyła bezzałogowy cel.

W innym teście laser, strzelając o wiązką o mocy 1 kW zniszczył poruszający się cel, imitujący uzbrojoną łódź. Był także w stanie zlikwidować makiety ładunków wybuchowych.

Testy, z udziałem zaproszonych gości, dowiodły sprawności demonstratora. Producent nie ujawnia jednak nawet przybliżonej daty oferowania zestawów seryjnych. Planuje się, że prototyp w docelowej konfiguracji o mocy 100 kW i zasięgu strzału 10 km powinien być gotowy w 2016.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.