Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Austria zmniejszy liczbę wozów pancernych

Wojska lądowe, 24 listopada 2011

Austriacki minister obrony, Norbert Darabos ujawnił szczegóły redukcji liczby czołgów, bwp i transporterów opancerzonych. Będą one głębsze, niż wcześniej zakładano i dotkną dwie trzecie wozów.

SPz A1 (Saurer 4K), pojazd opracowany w latach 1950, a którego dostawy rozpoczęły się w następnej dekadzie, jest najliczniej reprezentowanym wozem pancernym austriackich wojsk lądowych. Przeznaczone do przewozu maksymalnie 8 żołnierzy desantu, uzbrojone w 20-mm armatę automatyczną i chronione przed ostrzałem z broni strzeleckiej (z przodu przed pociskami kalibru 20 mm), są dzisiaj przestarzałe. Ponad 200 egz. pozostających w służbie miało być zastąpione przez nowoczesne bwp Ulan. Tak się jednak nie stanie... / Zdjęcie: MO Austrii

Austriacka doktryna wojskowa mimo, że nadal tworzona przez państwo neutralne, nie zakłada już konieczności samodzielnej obrony własnego terytorium. W związku z tym siły zbrojne zredukowane zostały w czasie pokoju do 19 tys., zaś po mobilizacji osiągną nie więcej niż 120 tys. żołnierzy.

Budżet obronny, wynoszący w tym roku równowartość 2,7 mld USD, w ciągu najbliższych 5 lat zmniejszy się prawdopodobnie do 2,2 mld USD (zaledwie 0,6% PKB), ze względu na konieczność cięć budżetowych. Powoduje to, że resort obrony musi szukać oszczędności. Dotyczy to zarówno wydatków personalnych - minister zapowiedział już zmniejszenie liczby etatów oficerskich i generalskich (zobacz: Mniej austriackich generałów) - jak i środków na zakup i obsługę sprzętu.

Już w ubiegłym roku zapowiedziano m.in. rezygnację z 500 pojazdów pancernych, w tym kilkudziesięciu czołgów Leopard 2A4 (zobacz: Austriackie czołgi na sprzedaż), co miało przynieść rocznie 12 mln Euro oszczędności.

Wczoraj minister Darabos poinformował o jeszcze głębszych cięciach. Liczba wozów wojsk pancernych i zmechanizowanych, wynosząca obecnie 1147 egz., ma spaść na koniec 2013 do 389 szt.

Na złom trafią wszystkie gąsienicowe transportery SPz A1. Łącznie z zakonserwowanymi w magazynach mobilizacyjnych, jest ich ok. 400 pojazdów. Wycofane zostaną też niszczyciele czołgów SK-105 Kürassier (ok. 120 egz.). Liczba wozów większości pozostałych typów zostanie w istotny sposób zmniejszona, a nadwyżki będą wykorzystywane jako rezerwuary części zamiennych. Dotyczy to m.in. połowy z 80 samobieżnych haubic M109 z działami kalibru 155 mm.

Planuje się, że jedynie względnie nowoczesne czołgi Leopard 2A4, a konkretnie połowa z obecnie posiadanych 114 egz., zostanie wystawiona na sprzedaż. Resort chce zarobić na tej transakcji 19 mln Euro. Podobno zainteresowanie ofertą wyraziło już kilka państw. Zyski zmniejszą się jednak o 2 mln Euro, w związku z koniecznością zniszczenia zbędnej amunicji.

Większe niż zapowiadano wcześniej redukcje powinny pozwolić wojskom lądowym na zmniejszenie wydatków o 15 mln Euro rocznie. Cięcia nie będą dotyczyć bwp Ulan i transporterów Pandur I.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.