Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Bałtijskij Zawod zbuduje Mistrale

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 03 grudnia 2011

OSK i Bałtijskij Zawod podpisały umowę o budowie kadłubów dwóch okrętów klasy Mistral zamówionych przez WMF Kontrakt jest wart 2,5 mld rubli.

Umowę o budowie przez Bałtijskij Zawod głównych struktur kadłubów dwóch śmigłowcowców desantowych klasy Mistral podpisał prezes OSK (Powstaje Rosyjska Zjednoczona Korporacja Stoczniowa, 2008-05-14) Roman Trocienko i po. dyrektora generalnego stoczni Walerij Wienkow. Uroczystość odbyła się w obecności premiera FR Władimira Putina (zdjęcie: Oleg Prasolov). Stocznia w St. Petersburgu będzie budować trzeci i czwarty z czterech zakupionych przez WMF FR Mistrali. Według nieoficjalnych źródeł, wartość kontraktu wynosi 2,5 mld rubli.

Pierwszy Mistral dla WMF FR powstaje już w stoczni francuskiego koncernu DCNS, który sprzedał Rosjanom okręty (Budowa rosyjskich Mistrali, 2011-12-02). Kontrakt dotyczący dwóch okrętów o wartości 1,2 mld Euro został zawarty w czerwcu 2011 (Wkrótce znaczy... jutro, 2011-06-17). Udział rosyjskiego przemysłu w ich budowie będzie niewielki (część wyposażenia, która musi być kompatybilna z systemami rosyjskimi, śmigłowce pokładowe itp.), ale struktury dwóch kolejnych okrętów mają powstawać w 80% w przedsiębiorstwach FR.

Przebywając w St. Petersburgu premier Putin musiał odpowiadać załodze stoczni Bałtijskij Zawod na trudne pytania. Przedsiębiorstwo jest bardzo zadłużone - chodzi o kwotę w granicach 12-15 mld rubli, a załoga otrzymuje wypłaty nieregularnie. Podpisany dziś kontrakt ma być jedną z recept na oddłużenie stoczni. Wcześniej, na początku października, jej akcje w zamian za część długów przejął Centrobank.

Kontrakt na kadłuby Mistrali nie jest jedynym, który ma pomóc wydostać Bałtijskij Zawod z przynajmniej części długów. Stocznia uzyskała też od OSK zamówienie na 3 atomowe lodołamacze o mocy 16 MW i jeden o mocy 25 MW. Każdy z mniejszych lodołamaczy ma kosztować po 4 mld rubli, a największy 7,5 mld rubli. To jednak nie uchroni stoczni od bankructwa - na jej bazie ma powstać nowe przedsiębiorstwo: Bałtzawod-Sudostrjenie. Według Putina, nie będzie się to wiązać ze zwolnieniami pracowników. Mało tego, ich wypłaty od 1 stycznia 2012 mają wzrosnąć o jedną czwartą.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.