Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

55 Jaków-130 dla WWS

Lotnictwo wojskowe, 08 grudnia 2011

Zgodnie z niedawnymi zapowiedziami, rosyjskie ministerstwo obrony podpisało z korporacją Irkut umowę, o dostawach 55 samolotów szkolno-bojowych Jak-130. Wartości umowy nie ujawniono.

Jak-130 ma wnieść w szkolenie rosyjskich lotników nową jakość, zastępując wiekowe, wywodzące się technologicznie z lat 1960., Aero L-39 Albatrosy / Zdjęcie: defpro.com

Jednostki szkolne wojsk lotniczych Rosji (WWS) posiadają obecnie kilka, prawdopodobnie 8 Jaków-130. Prawdziwe szkolenie przy pomocy tych samolotów ruszy po dostawach większej liczby samolotów seryjnych.

Dowództwo WWS zapowiadało zakup 55 samolotów, a docelowo nawet ok. 200 maszyn tego typu. Rozmowy na temat transakcji przeciągały się jednak, z powodu drastycznych różnic w cenie oferowanej przez wojsko i żądanej przez producenta. Istniała nawet groźba zerwania negocjacji mimo, że w zakładach Irkut znajduje się kilkanaście odrzutowców w różnych stadiach montażu (zobacz: Bez zamówień na Jaki-130?).

Ostatecznie jednak obie strony doszły do porozumienia, informując w połowie listopada bieżącego roku o uzgodnieniu stanowisk w kwestiach finansowych (zobacz: Wkrótce dostawa Jaków dla Algerii). Dzisiaj rosyjskie media doniosły o podpisaniu stosownej umowy.

Jej szczegółów nie ujawniono. Wiadomo jedynie, że cała partia zamówionych maszyn powinna trafić do odbiorcy do 2015.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.