Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Wkrótce dostawa Jaków dla Algerii

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 16 listopada 2011

Jeszcze przed końcem bieżącego roku w Algerii znajdzie się pierwsza partia samolotów szkolno-bojowych Jak-130. Zostały one zamówione w 2006.

Jeden z kilku seryjnych Jaków-130, dostarczonych rosyjskim wojskom lotniczym. Do tej pory nie ujawniono zdjęć samolotów dla Algierii

Według informacji korporacji Irkut, zakończył się już proces szkolenia grupy algierskich pilotów na samolotach Jak-130 (zobacz: Algierscy piloci w Jakach). Obecnie trwają przygotowania do wysłania pierwszej partii odrzutowców do kraju użytkownika. Algieria zamówiła 16 maszyn tego typu. Na razie nie ujawniono, ile z nich zostanie przekazanych w pierwszym rzucie.

Kilka dni temu przedstawiciele korporacji poinformowali też, że finalizowane są rozmowy w rodzimym resortem obrony, dotyczące podpisania umowy o dostawach kolejnych samolotów. Do tej pory do WWS trafiło 8 egzemplarzy. Wojsko planuje, że do 2020 powinno być ich 65, zaś docelowo 250-300 szt.

Okazało się jednak, że w nakazanym przez premiera Putina terminie - do połowy września - wojsko i producent nie zdołali porozumieć się w kwestii cen. Irkut oskarżał użytkownika o chęć nabycia samolotów poniżej kosztów produkcji (zobacz: Bez zamówień na Jaki-130?). Ostatecznie jednak, kilka dni temu, strony wydały komunikat, informujący o osiągnięciu zgody, dotyczącej wartości przedsięwzięcia. Kontrakt, po uzgodnieniu szczegółów technicznych, powinien zostać podpisany w najbliższym czasie.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.