Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Zakup M777 coraz bliżej

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 17 grudnia 2011

Indyjski minister obrony poinformował o zakończeniu - z pozytywnym skutkiem - prób ogniowych lekkiej haubicy holowanej M777. Indie zamierzają je kupić od amerykańskiej filii BAE Systems.

M777 US Army w czasie działań w Afganistanie. Dzięki zastosowaniu na dużą skalę tytanu i aluminium, masę działa zdołano zmniejszyć do ok. 4 t, czyli o ponad 40% w stosunku do klasycznej w konstrukcji haubicy M198. To z kolei pozwala na docieranie transportem śmigłowcowym w tereny dotąd niedostępne dla artylerii kalibru 155 mm / Zdjęcie: US Army

Minister A.K. Antony ujawnił te dane w pisemnej informacji dla parlamentarzystów. Dodał, że kolejne serie prób dotyczyć będą kwestii zaopatrywania i serwisowania dział. Koniecznym będzie również przejęcie ostatniego etapu, weryfikacji przez zarząd generalny sił zbrojnych, zajmujący się jakością sprzętu wojskowego. Po tych próbach, Indie będą mogły zakończyć negocjacje z dostawcą, amerykańskimi zakładami BAE Systems.

Zakup realizowany będzie poza procedurą przetargową, z powodu odrzucenia konkurencyjnej oferty Singapore Technologies Kinetics (haubica Pegasus). Spółka ta została oskarżona o wręczanie łapówek (zobacz np.: C-17 i M777 na otarcie łez).

Indie chcą kupić 145 lekkich haubic holowanych kalibru 155 mm. Amerykanie wycenili ich wartość - wraz z pakietami logistycznymi, serwisowymi i szkoleniowymi - na 647 mln USD. Taką kwotę zapisano w dokumentach, przesłanych w styczniu 2010 do Kongresu USA, a niezbędnych do przedstawienia ostatecznej oferty handlowej i uzyskania zgody na eksport uzbrojenia (zobacz: Oferta za 647 mln USD). Przykład innych kontraktów wskazuje, że ostatecznie wynegocjowana kwota jest z reguły mniejsza.

Przedstawiciele obu stron nie przedstawiają żadnych, przybliżonych nawet terminów zakończenia rozmów. Nieoficjalnie zaprzecza się jednak doniesieniom indyjskich mediów o problemach w negocjacjach, zapewniając, że notują one szybkie postępy, dając w ten sposób do zrozumienia, że kwestia zakupu amerykańskich dział jest w zasadzie przesądzona.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra