Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Arabia Saudyjska kupiła 84 F-15SA

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 29 grudnia 2011

Arabia Saudyjska kupiła 84 myśliwce wielozadaniowe F-15 za 29,4 mld USD. W ramach tego kontraktu ma zostać zmodernizowanych 70 używanych F-15.

O toczonych od ponad roku rozmowach między USA a Arabią Saudyjską na temat kontraktów wartych potencjalnie 60 mld USD już informowaliśmy (Kontrakt stulecia w kongresie, 2010-10-21). Podpisany 24 grudnia międzyrządowy kontrakt na dostawę 84 myśliwców wielozadaniowych Boeing F-15SA (Saudi Advanced, standard oparty na odmianie F-15E dostarczanej Singapurowi i Korei Płd.) i modernizację do nowego standardu 70 używanych myśliwców F-15C/D jest największym z nich. Jego wartość wyniosła 29,4 mld USD.

Pierwsze F-15SA mają trafić do odbiorcy w 2015. W 2014 ma rozpocząć się modernizacja używanych F-15. Do 2019 Amerykanie mają przeszkolić 5500 Saudyjczyków, którzy będą obsługiwać kupione samoloty.

72 kupione przez Arabię Saudyjską w 1992 myśliwce F-15C/D kosztowały ok. 9 mld dolarów. Znaczący wzrost ceny wynika w dużym stopniu ze spadku wartości dolara, ale także z unowocześnienia konstrukcji, która obecnie jest w pełni wielozadaniowa. Wyposażone w nowoczesne radary APG-63(v)3 z AESA samoloty będą mogły atakować nie tylko cele powietrzne, ale też naziemne i nawodne.

Arabia Saudyjska, choć jest dyktaturą, a ważne na Zachodzie prawa człowieka nie są niej przestrzegane, nie jest krytykowana przez Waszyngton, jak wiele innych, mniej autorytarnych krajów, a pozostaje kluczowym sojusznikiem USA na Bliskim Wschodzie ze względów politycznych i ekonomicznych. Między innymi dlatego, że jest głównym rywalem Iranu w tym regionie. Z tego względu na wzmacnianie militarne Arabii Saudyjskiej, mimo początkowych protestów, zgodził się prawdopodobnie Izrael.

Według szacunków ekspertów, kontrakt z Arabią Saudyjską pozwoli utrzymać 50 tys. miejsc pracy przez kolejną dekadę. Przy jego realizacji zatrudnienie znajdzie 600 przedsiębiorstw z 44 stanów. Korzyści gospodarcze związane z umową ma odnieść także Arabia Saudyjska, choć o tym na razie niewiele wiadomo.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.