Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Tajlandzka umowa została podpisana

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 12 lutego 2008

Wczoraj przedstawiciele szwedzkiej agencji zakupów wojskowych FMV i tajskich wojsk lotniczych (RTAF), podpisali umowę o zakupie samolotów JAS 39 Gripen. Jej częścią jest umowa o przekazaniu samolotu wczesnego ostrzegania Saab 340.

Saab 340 z systemem Erieye występuje w wojskach lotniczych Szwecji jako S-100B Argus. Flygvapnet zamówił 6 samolotów, w tym 2 w czasie pokoju występują jako transportowce. 2 są obecnie przebudowywane do standardu 340 AEW-300. Tajlandia będzie ich drugim użytkownikiem / Zdjęcie: Saab

Szwedzi za 19 mld Bahtów (637 mln USD) dostarczą Tajom 6 Gripenów (4 w wersji C i 2 dwumiejscowego modelu D), a także dwa samoloty Saab 340, w tym jeden wczesnego ostrzegania, wyposażony w radar dozoru przestrzeni powietrznej Erieye.

O ile całość kontraktu jest dobrze znana (zobacz, np.: Tajlandia zaczyna proces zakupu Gripenów), do wczoraj nie ujawniano szczegółów związanych z zakupem Saabów 340. Pierwotnie zakładano, że Szwedzi przekażą system obserwacji powietrznej za darmo, chcąc przebić konkurencję ceną za Gripeny. Nie określono również, jaki samolot miał być platformą dla radaru (w grę wchodził Embraer EMB-145, Saab 340 i Saab 2000).

Okazało się, że wynegocjowano ostatecznie przekazanie dwóch Saabów 340: jednego z radarem Erieye i drugiego transportowego, który będzie również wykorzystywany jako samolot szkolny. Również wczoraj FMV zakontraktował zakup tych samolotów u Saaba, kosztem 2 mld SEK, czyli 310 mln USD. W skład całego pakietu wchodzi również naziemny system dowodzenia i kontroli, który zapewni połączenie między samolotem wczesnego ostrzegania i Gripenami. Dostawa całego systemu planowana jest na 2011.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.