Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Tajlandzka umowa została podpisana

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 12 lutego 2008

Wczoraj przedstawiciele szwedzkiej agencji zakupów wojskowych FMV i tajskich wojsk lotniczych (RTAF), podpisali umowę o zakupie samolotów JAS 39 Gripen. Jej częścią jest umowa o przekazaniu samolotu wczesnego ostrzegania Saab 340.

Saab 340 z systemem Erieye występuje w wojskach lotniczych Szwecji jako S-100B Argus. Flygvapnet zamówił 6 samolotów, w tym 2 w czasie pokoju występują jako transportowce. 2 są obecnie przebudowywane do standardu 340 AEW-300. Tajlandia będzie ich drugim użytkownikiem / Zdjęcie: Saab

Szwedzi za 19 mld Bahtów (637 mln USD) dostarczą Tajom 6 Gripenów (4 w wersji C i 2 dwumiejscowego modelu D), a także dwa samoloty Saab 340, w tym jeden wczesnego ostrzegania, wyposażony w radar dozoru przestrzeni powietrznej Erieye.

O ile całość kontraktu jest dobrze znana (zobacz, np.: Tajlandia zaczyna proces zakupu Gripenów), do wczoraj nie ujawniano szczegółów związanych z zakupem Saabów 340. Pierwotnie zakładano, że Szwedzi przekażą system obserwacji powietrznej za darmo, chcąc przebić konkurencję ceną za Gripeny. Nie określono również, jaki samolot miał być platformą dla radaru (w grę wchodził Embraer EMB-145, Saab 340 i Saab 2000).

Okazało się, że wynegocjowano ostatecznie przekazanie dwóch Saabów 340: jednego z radarem Erieye i drugiego transportowego, który będzie również wykorzystywany jako samolot szkolny. Również wczoraj FMV zakontraktował zakup tych samolotów u Saaba, kosztem 2 mld SEK, czyli 310 mln USD. W skład całego pakietu wchodzi również naziemny system dowodzenia i kontroli, który zapewni połączenie między samolotem wczesnego ostrzegania i Gripenami. Dostawa całego systemu planowana jest na 2011.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.