Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Carl-Gustaf w US Army

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 26 stycznia 2012

Picatinny Arsenal, główny ośrodek badawczo-produkcyjny US Army, poinformował o zakończeniu dostaw pierwszej partii, 58 granatników przeciwpancernych Saab Carl-Gustaf M3.

Jedna z grup żołnierzy wojsk lądowych z Afganistanu, po zakończeniu szkolenia w wykorzystaniu granatników Carl-Gustaf M3 / Zdjęcie: US Army

Proces wyposażenia jednostek US Army w 84-mm granatniki Carl-Gustaf M3 trwa od końca ubiegłego roku. Te lekkie działa bezodrzutowe wykorzystywane były od kilkunastu lat przez amerykańskie formacje specjalne, zbierając doskonałe opinie.

Wojska lądowe natomiast - w podobnym segmencie uzbrojenia - wyposażone są w jednorazowe granatniki przeciwpancerne AT4 (również zaprojektowane w Szwecji i o tym samym kalibrze 84 mm). Jednak ich słabością jest zasięg, ograniczony w praktyce do 300 m. Natomiast przy pomocy granatników Carl-Gustaf M3 można zwalczać cele punktowe na dystansach do 700 m i cele powierzchniowe do 1000 m, a więc na odległościach, na których w Afganistanie często dochodzi do wymiany ognia z broni strzeleckiej.

Ta sytuacja była głównym powodem, dla którego US Army zdecydowała się na zakup szwedzkiej broni. O transakcji o wartości 31,5 mln USD - prawdopodobnie pierwszej z planowanych - poinformował SAAB w ostatnich dniach listopada ubiegłego roku (zobacz: Carl-Gustaf dla US Army). Nieco wcześniej pojawiły się też doniesienia w amerykańskich mediach wojskowych o szkoleniu żołnierzy US Army w obsłudze dział przez żołnierzy formacji specjalnych, co miało miejsce w Afganistanie.

Za proces wdrożenia działa Carl-Gustaf M3 do wojsk lądowych odpowiedzialny jest Picatinny Arsenal. Jego przedstawiciele poinformowali 2 dni temu o zakończeniu szkolenia pierwszej grupy 114 żołnierzy obsługi i 21 techników oraz dostawie wstępnej partii 58 granatników i 1500 pocisków. Większość z egzemplarzy trafiła bezpośrednio do Afganistanu, do wybranych pododdziałów 3. i 25. Dywizji Piechoty oraz 10. Dywizji Górskiej. Niewielka liczba przeznaczona została do szkolenia żołnierzy 82. Dywizji Powietrznodesantowej w Fort Bragg. W ciągu najbliższego miesiąca powstanie analiza, dotycząca wstępnego okresu operacyjnego wykorzystywania Carl-Gustaf M3.

Szwedzi oferują swoje granatniki z 8 typami pocisków bojowych i 2 szkolnymi. Pierwsza partia dostaw objęła jedynie dwa rodzaje: odłamkowe i odłamkowe ze zwłoką. Mają one promień rażenia rzędu 50-75 m. Pociski z zapalnikami pozwalającymi na opóźnioną detonację są wykorzystywane do niszczenia celów umocnionych i budynków.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.