Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

USAF rezygnują z Global Hawków Block 30

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 27 stycznia 2012

Amerykańskie wojska lotnicze wycofują z eksploatacji strategiczne bezpilotowce rozpoznawcze RQ-4 Global Hawk Block 30. Okazały się mało efektywne i bardzo drogie w eksploatacji.

W ramach racjonalizacji budżetu Pentagonu zdecydowano o przerwaniu programu produkcji i zaprzestaniu przez USAF eksploatacji strategicznych bezpilotowców rozpoznawczych Northrop Grumman RQ-4 Global Hawk Block 30 (zdjęcie: USAF - Senior Airman Julius Delos Reyes). Wojska lotnicze USA otrzymały dotąd 14 bsl tego typu. Plany przewidywały, że łącznie kupią ich 42. W 2011 cena jednego RQ-4 Block 30M sięgnęła 215 mln USD (sojuszniczej Korei Płd. był oferowany jeszcze drożej - za blisko 300 mln USD, Korea Pd. rezygnuje z Global Hawków, 2011-12-03). Koszty programu wzrosły tak bardzo, że znacznie przekroczyły 25-% wzrost, który według ustawy Nunn-McCurdy'ego jest podstawą do anulowania przedsięwzięcia rozwojowego.

RQ-4 miały w USAF zastąpić przestarzałe, pamiętające konstrukcyjnie jeszcze lata 1950., wielokrotnie modernizowane samoloty rozpoznawcze Lockheed U-2R Dragon Lady. Okazały się jednak od nich droższe w eksploatacji i bardziej zawodne. To zdecydowało, że załogowe samoloty rozpoznawcze pozostaną w użyciu co najmniej jeszcze 5 lat.

Pentagon nie rezygnuje jednak całkowicie z RQ-4. Kontynuowany jest rozwój wersji Block 40, wyposażonej w nowy radar - Multi-Platform Radar Technology Insertion Program (MP-RTIP). Plany USAF przewidują zakup 11 RQ-4C z MP-RTIP. Będzie też nadal rozwijana wersja RQ-4 Block 40 dla US Navy, określana jako Broad Area Maritime Surveillance (BAMS). Oblot pierwszego aparatu jest planowany na drugi kwartał 2012. Plan przewiduje zakup dla US Navy aż 68 RQ-4 BAMS.

MP-RTIP ma zapewniać rozdzielczość obrazów na poziomie zdjęć wykonywanych w paśmie widzialnym. Umożliwi więc śledzenie nawet niedużych obiektów na ziemi, także ruchomych, bez względu na pogodę. MP-RTIP jest oferowany NATO dla 5 Global Hawków, które mają być wykorzystywane w programie AGS (Alliance Ground Surveillance) oraz dla EuroHawków (Euro Hawk w Manching, 2011-07-22), które planują zakupić Niemcy.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.