Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Więcej Amerykanów na Filipinach

Strategia i polityka, 30 stycznia 2012

Władze Filipin zgodziły się na organizowanie większej liczby wspólnych ćwiczeń z Amerykanami oraz na zwiększenie ich rotacyjnego kontyngentu. Nie będzie jednak stałych baz.

Baza lotnicza Clark w ostatnim okresie funkcjonowania. Widać stacjonujące myśliwce F-4 Phantom II oraz samoloty transportowe. Baza, położona na północy kraju, odgrywała dużą rolę m.in. we wspieraniu działań w Wietnamie. Została zamknięta w 1991 / Zdjęcie: DO USA

Od zakończenia II wojny światowej na Filipinach działały dwie duże amerykańskie bazy wojskowe: Clark wojsk lotniczych i Subic Bay marynarki wojennej. Zostały one jednak zamknięte w latach 1991-1992 na żądanie władz w Manili.

Ze względu na strategiczne położenie tego kraju - na południe od Tajwanu, w bezpośredniej bliskości Chin - Filipiny pozostały jednak w kręgu zainteresowania Pentagonu. Siły zbrojne obu państw organizują cykliczne, wspólne ćwiczenia, zaś miejscowe siły specjalne szkoli ok. 600 amerykańskich żołnierzy.

W ramach zwiększania swojej obecności wojskowej na Dalekim Wschodzie, Waszyngton zawarł porozumienie z Manilą o wzroście intensywności wspólnych manewrów oraz zwiększeniu rotacyjnego kontyngentu szkoleniowego. Szczegółów nie ujawniono. Zapewniono jedynie, że umowa nie dotyczy stworzenia stałych baz wojskowych.

Albert del Rosario minister spraw zagranicznych Filipin nie ukrywa, że pozwoli to na zajmowanie bardziej zdecydowanego stanowiska w przypadku sporów terytorialnych. Mimo, że nie wskazał konkretnego sąsiada, wiadomo, że największe problemy dotyczą ChRL i roszczeń tego kraju odnośnie dużych obszarów Morza Południowochińskiego.

Waszyngton zapowiedział wcześniej zwiększenie liczebności kontyngentu w Australii, o 2500 Marines, oraz utworzenie w Singapurze bazy dla kilkunastu okrętów wojennych (zobacz: Ograniczenie wydatków Pentagonu).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.