Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Dostawa francuskiego NH90 TTH

Lotnictwo wojskowe, Wojska lądowe, 01 lutego 2012

30 stycznia francuska agencja zamówień wojskowych odebrała z zakładów Eurocoptera w Marignane pierwszy śmigłowiec NH90, w konfiguracji dla wojsk lądowych (TTH).

Francuskie wojska lądowe zamierzają docelowo kupić nawet ok. 130 NH90, które otrzymały już nazwę Caiman. Będą stopniowo zastępować Pumy i Cougary / Zdjęcie: Eurocopter

Uroczystość odbyła się w czasie wizyty w Marignane ministra obrony, Gérarda Longueta. Wcześniej, w listopadzie ubiegłego roku NAHEMA, czyli natowska agencja nadzorująca program rozwoju i dostaw śmigłowców, w tym NH90, certyfikowała lądową wersję maszyny dla Francji.

Paryż zamówił do tej pory w NH Industries 27 egz. w wersji morskiej NFH oraz 34 egz. modelu TTH. Jako pierwsze do sił zbrojnych trafiły Caimany, przeznaczone do zwalczania okrętów podwodnych. Niedawna uroczystość w Marignane oznacza zapoczątkowanie dostaw dla wojsk lądowych.

Jednocześnie minister Longuet zapowiedział, że w ciągu najbliższych dni zostanie podpisana umowa o kolejnej transzy dostaw dla lotnictwa Armée de Terre, również dotycząca 34 śmigłowców. W ten sposób zostanie zrealizowane ramowe porozumienie z 2007 o zakupie przez wojska lądowe 68 maszyn w wersji TTH (zobacz: Francja zamawia kolejne NH90).

Cena jednostkowa Caimanów wyniesie ok. 20 mln Euro. Szacuje się, że wraz z pakietem części zamiennych i usługami dodatkowymi, wartość tego kontraktu znacznie przekroczy pułap 800 mln Euro.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.