Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Dostawa francuskiego NH90 TTH

Lotnictwo wojskowe, Wojska lądowe, 01 lutego 2012

30 stycznia francuska agencja zamówień wojskowych odebrała z zakładów Eurocoptera w Marignane pierwszy śmigłowiec NH90, w konfiguracji dla wojsk lądowych (TTH).

Francuskie wojska lądowe zamierzają docelowo kupić nawet ok. 130 NH90, które otrzymały już nazwę Caiman. Będą stopniowo zastępować Pumy i Cougary / Zdjęcie: Eurocopter

Uroczystość odbyła się w czasie wizyty w Marignane ministra obrony, Gérarda Longueta. Wcześniej, w listopadzie ubiegłego roku NAHEMA, czyli natowska agencja nadzorująca program rozwoju i dostaw śmigłowców, w tym NH90, certyfikowała lądową wersję maszyny dla Francji.

Paryż zamówił do tej pory w NH Industries 27 egz. w wersji morskiej NFH oraz 34 egz. modelu TTH. Jako pierwsze do sił zbrojnych trafiły Caimany, przeznaczone do zwalczania okrętów podwodnych. Niedawna uroczystość w Marignane oznacza zapoczątkowanie dostaw dla wojsk lądowych.

Jednocześnie minister Longuet zapowiedział, że w ciągu najbliższych dni zostanie podpisana umowa o kolejnej transzy dostaw dla lotnictwa Armée de Terre, również dotycząca 34 śmigłowców. W ten sposób zostanie zrealizowane ramowe porozumienie z 2007 o zakupie przez wojska lądowe 68 maszyn w wersji TTH (zobacz: Francja zamawia kolejne NH90).

Cena jednostkowa Caimanów wyniesie ok. 20 mln Euro. Szacuje się, że wraz z pakietem części zamiennych i usługami dodatkowymi, wartość tego kontraktu znacznie przekroczy pułap 800 mln Euro.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra