Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Oblot zmodernizowanego Tornado

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 10 lutego 2012

Dzisiaj niemiecka Cassidian poinformowała, że 8 lutego odbył się pierwszy lot myśliwca Tornado ze zmodernizowaną awioniką do standardu ASSTA 3.0. Dostawę zaplanowano na połowę 2012.

Zmodernizowany Tornado z okolicznościowym malowaniem statecznika poziomego / Zdjęcie: Cassidian

Modernizacja ASSTA (Avionics System Software Tornado Ada) 3.0 polega na zainstalowaniu nowego systemu dystrybucji danych (MIDS), opartego o standard Link 16. Samolot otrzymał też nowoczesną radiostację, cyfrowe rejestratory wideo i audio oraz został przystosowany do przenoszenia kierowanych bomb klasy LJDAM, a więc z naprowadzanych przy pomocy GPS lub wiązki laserowej.

Obecnie trwają prace nad modernizacją ASSTA 3.1, która zakłada zamianę monochromatycznych ekranów na kolorowe wyświetlacze ciekłokrystaliczne oraz rozszerzenie funkcji MIDS m.in. o przekazywanie obrazów z zasobników rozpoznawczych i z laserowych wskaźników celów.

Oblot pierwszego zmodernizowanego Tornado rozpoczął etap testów, które powinny doprowadzić do certyfikowania modelu i umożliwienia przekazania myśliwca użytkownikowi w połowie bieżącego roku.

Doposażenie Tornado połączono z remontem, który wydłuży okres jego służby poza 2025. Na fali cięć budżetowych Berlin zdecydował się ograniczyć liczbę wykorzystywanych samolotów tego typu ze 185 do 85 (zobacz: Sprzętowe cięcia Bundeswehry).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra