Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Oblot zmodernizowanego Tornado

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 10 lutego 2012

Dzisiaj niemiecka Cassidian poinformowała, że 8 lutego odbył się pierwszy lot myśliwca Tornado ze zmodernizowaną awioniką do standardu ASSTA 3.0. Dostawę zaplanowano na połowę 2012.

Zmodernizowany Tornado z okolicznościowym malowaniem statecznika poziomego / Zdjęcie: Cassidian

Modernizacja ASSTA (Avionics System Software Tornado Ada) 3.0 polega na zainstalowaniu nowego systemu dystrybucji danych (MIDS), opartego o standard Link 16. Samolot otrzymał też nowoczesną radiostację, cyfrowe rejestratory wideo i audio oraz został przystosowany do przenoszenia kierowanych bomb klasy LJDAM, a więc z naprowadzanych przy pomocy GPS lub wiązki laserowej.

Obecnie trwają prace nad modernizacją ASSTA 3.1, która zakłada zamianę monochromatycznych ekranów na kolorowe wyświetlacze ciekłokrystaliczne oraz rozszerzenie funkcji MIDS m.in. o przekazywanie obrazów z zasobników rozpoznawczych i z laserowych wskaźników celów.

Oblot pierwszego zmodernizowanego Tornado rozpoczął etap testów, które powinny doprowadzić do certyfikowania modelu i umożliwienia przekazania myśliwca użytkownikowi w połowie bieżącego roku.

Doposażenie Tornado połączono z remontem, który wydłuży okres jego służby poza 2025. Na fali cięć budżetowych Berlin zdecydował się ograniczyć liczbę wykorzystywanych samolotów tego typu ze 185 do 85 (zobacz: Sprzętowe cięcia Bundeswehry).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.