Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Turcja chce kupić 100 F-35

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 24 lutego 2012

Turecki minister obrony, Ismet Yilmaz poinformował wczoraj, że jego kraj planuje zakup 100 myśliwców Lockheed Martin F-35A Lightning II za 16 mld USD.

Jeden z prototypów F-35A, w czasie pierwszej próby z podwieszonym uzbrojeniem. Test odbył się 16 lutego bieżącego roku. Wykorzystanie zewnętrznych podwieszeń w istotny sposób zwiększa jednak powierzchnię odbicia radarowego, obniżając w zdecydowany sposób charakterystyki stealth / Zdjęcie: Lockheed Martin

Informacja nie jest żadnym zaskoczeniem. Ankara wielokrotnie informowała o woli zakupu amerykańskich myśliwców 5. generacji, w zasadzie przesądzając kwestię niedawną, rządową zgodą na nabycie pierwszych dwóch samolotów (zobacz: Turcja kupi F-35).

Informacja ministra Yilmaza precyzuje jednak, że resort pozostał przy planach zakupu 100 maszyn i szacuje wartość transakcji na 16 mld USD.

Jeżeli dojdzie ona do skutku, Turcja wzmocni swoją pozycję wojskowego lidera w regionie. Pogrążona w kryzysie Grecja - do tej pory starająca się równoważyć rosnącą potęgę wschodniego sąsiada - nie będzie w stanie zdobyć się już na podobny wysiłek finansowy. Co więcej, można spodziewać się znacznej redukcji sił wojskowych tego kraju (zobacz: Katastrofa greckich wojsk lądowych). Pozostałe państwa regionu nie stanowią żadnej wojskowej konkurencji dla Ankary.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.