Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Rosja bez OP typu Łada

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, 01 marca 2012

Dowództwo rosyjskiej marynarki wojennej ostatecznie zrezygnowało z budowy okrętów podwodnych proj. 677 typu Łada i postanowiło rozpocząć od nowa proces pozyskania nieatomowych OP.

Istniejący już okręt Sankt-Petersburg (B-585) będzie pełnił rolę jednostki eksperymentalnej i ma być platformą badawczą, na której prowadzane będą testy nowych systemów / Zdjęcie: L. N. Morozow

Okręty podwodne typu Łada miały zastąpić okręty proj. 877 i 636 (Paltus i Warszawianka), znane poza granicami FR pod wspólną nazwą Kilo. Realizacja projektu znacznie się jednak opóźniała.

Prototypowy okręt, Sankt-Petersburg miał rozpocząć służbę najpierw w 2006, a potem w 2007 (Do końca 2007 WMF Rosji otrzyma OP czwartej generacji klasy Łada, 2007-11-04). Ostatecznie dopiero 6 maja 2010 dowódca WMF, adm. Władymir Wysocki podpisał rozkaz o włączeniu B-585 w skład Floty Północnej. Dwa kolejne okręty: Kronsztad (B-586) i Sewastopol (B-587), których budowa rozpoczęła się w Admirałtiejskije Wierfi (Stoczni Admiralskiej w St. Petersburgu), miały wejść do służby odpowiednio w 2013 i 2015 (Flaga WMF na Sankt-Peterburgu, 2010-05-09). Proces ten jednak przerwano.

Ostatecznie dowódca WMF FR, Władimir Wysocki ogłosił całkowitą rezygnację w OP typu Łada. Rosyjska prasa, powołując się na anonimowe źródło z dowództwa marynarki wojennej, informuje, że inżynierom z centralnego biura konstrukcyjnego Rubin nie udało się zbudować w pełni sprawnego, niezależnego od powietrza układu napędowego. Według informatora, jego wydajność nie przekroczyła połowy założonych przez projekt parametrów. Ponadto nie udało się zakończyć prac nad nowym systemem walki Lit, systemem sonarowym, a także torpedą UETT/TE-2.

Stocznia Admiralicji nie zgadza się z decyzją i w oficjalnym wystąpieniu ogłosiła, że po wprowadzeniu poważnych zmian, projekt będzie spełniał oczekiwania odbiorcy. Według przedstawiciela stoczni decyzja nie tylko uderza w możliwości WMF, ale również w wizerunek Rosji, jako kraju zdolnego do promowania własnych zaawansowanych technicznie projektów.

Wypowiedź ta wiąże się z Rosoboronexportem, który chce przystąpić w przyszłym roku do indyjskiego przetargu na 6 okrętów podwodnych z siłownią niezależną od powietrza atmosferycznego, oferując okręty typu Amur 1650, czyli eksportową wersję Łady. Rosyjskiemu eksporterowi w takiej sytuacji trudno będzie konkurować z zachodnioeuropejskimi stoczniami, a szczególnie z francuską DCNS, która w 2005 sprzedała już temu krajowi 6 okrętów typu Scorpene.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.