Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Nowe koszty F-35

Lotnictwo wojskowe, 21 marca 2012

Pentagon finalizuje nowe obliczenia kosztów programu rozwoju i zakupu myśliwców F-35 Lightning II. Prawdopodobnie będą one większe o kilkanaście lub kilkadziesiąt mld USD.

Jeden z prototypów F-35B (wersja skróconego startu i pionowego lądowania), z otwartymi komorami uzbrojenia / Zdjęcie: Lockheed Martin

Wiceadm. David Venlet, na spotkaniu z parlamentarzystami jednej z podkomisji Izby Reprezentantów, poinformował, że departament obrony w ciągu kilku najbliższych dni przedstawi nowe szacunki kosztów programu myśliwca F-35. Obecnie ciągle obowiązuje założenie zakupu przez amerykańskie siły zbrojne (wojska lotnicze, lotnictwo marynarki wojennej i lotnictwo Korpusu Piechoty Morskiej) 2443 samolotów tego typu, za 382 mld USD.

Wiadomo jednak, że program zanotował poważne opóźnienia i problemy z pracami rozwojowymi. Z tego powodu koniecznym stało się zmniejszenie tempa dostaw seryjnych samolotów i przeznaczenie części zaoszczędzonych sum na przyspieszenie przeciągających się prac B+R (zobacz: Drastyczne spowolnienie dostaw F-35).

Wielkość proponowanych zmian w preliminarzu programu nie jest jeszcze znana. Pewną wskazówką mogą być jednak przedstawione wczoraj dane GAO, parlamentarnego biura kontroli rządu. Analitycy tej instytucji twierdzą, że tylko od 2010 wzrost kosztów wyniósł 15 mld USD, z których 5 mld dotyczy prac rozwojowych, a 10 mld - produkcji.

Wielu niezależnych obserwatorów uznaje jednak, że Lightning II będzie kosztował amerykańskich podatników o wiele więcej, głównie ze względu na zaniżanie - ich zdaniem - ceny jednostkowej nowych myśliwców. Na jej wzrost duży wpływ będzie miało niemal pewne już zredukowanie zamówień zagranicznych. Zdecydowanie wyższe mogą być także koszty użytkowania - zamiast deklarowanych wstępnie 440-760 mld USD, kwota może osiągnąć nawet 1 bln USD (zobacz: Bilion za użytkowanie F-35).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.