Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Dwie kandydatki na tajkonautkę

Astronautyka, Strategia i polityka, 27 marca 2012

W wyniku kolejnych selekcji pozostały już tylko dwie kandydatki na pierwsza chińską astronautkę. Jedna z nich ma polecieć w Kosmos na przełomie lipca i sierpnia.

Selekcja była bardzo ostra. Pierwotnie wytypowano 15 kobiet - pilotek wojskowych. Musiały one spełniać wymagania zdrowotne, nie tylko dotyczące ich obecnego stanu. Wymagane było m.in. naturalne urodzenie, brak jakichkolwiek objawów próchnicy, blizn, czy wydzielania nieprzyjemnych zapachów. Kandydować mogły tyko mężatki. Ostateczny wybór spośród dwóch kandydatek - Liu Yang i Wang Yaping, które pozostały w rywalizacji, zostanie dokonany krótko przed startem satelity Shenzhou-9, planowanym na przełom lipca i sierpnia.

Równie ostra jak wśród kobiet była rywalizacji wśród mężczyzn. Z 30 wybrano 5, z których dwóch poleci w Kosmos z pierwszą chińską astronautką (z chińska zwaną tajkonautką). Poza warunkami zdrowotnymi badane były oczywiście także czynniki psychologiczne. W stresie, w czasie długiego pobytu w niewielkiej zamkniętej przestrzeni łatwo bowiem o konflikty. Tym bardziej, gdy na pokładzie satelity będą przedstawiciele dwóch płci.

Lot Shenzhou-9 będzie czwartą chińską misją załogową (Powrót Shenzhou 7, 2008-09-29), a drugą której celem będzie połączenie się z modułem satelitarnym Taingong-1. Kapsuła z tajkonautami ma powrócić na ziemię po około 2 tygodniach.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.