Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Osprey rozbił się w Maroko

Lotnictwo wojskowe, 12 kwietnia 2012

Wczoraj w Maroko, w czasie ćwiczeń z udziałem amerykańskich Marines, rozbił się transportowy samolot hybrydowy MV-22 Osprey. 2 żołnierzy zginęło, 2 zostało rannych.

MV-22 Osprey z Marine Medium Tiltrotor Squadron 261, tej samej jednostki, której samolot rozbił się wczoraj w Maroko / Zdjęcie: USMC

Samolot rozbił się w czasie 10-dniowych ćwiczeń Arican Lion, z udziałem 1200 żołnierzy amerykańskich (z których 1000 to Marines) oraz oddziałów marokańskich. Do tej pory nie podano przebiegu i szczegółów wydarzenia. Na podstawie informacji agencyjnych, wiadomo, że wypadek miał miejsce w rejonie Ouad Daraa.

Przedstawiciele Marines ujawnili jedynie, że samolot został przydzielony do okrętu desantowego-doku Iwo Jima i wraz z całą swoją eskadrą wchodził w skład 24th Marine Expeditionary Unit, jednej z siedmiu tego typu jednostek, liczących ok. 2200 żołnierzy. MEU składają się z batalionu piechoty, batalionu logistycznego i eskadry śmigłowców lub samolotów hybrydowych.

Rozwój Osprey`ów naznaczony był tragicznymi wypadkami, począwszy od katastrofy z 1992, w której zginęło 7 osób. Najbardziej tragiczny okazał się jednak 2000, kiedy w dwóch osobnych wypadkach zginęły łącznie 23 żołnierzy.

Po wprowadzeniu samolotów do służby, poważnych wypadków nie odnotowywano, a Osprey`e, zarówno wojsk lotniczych, jak i Marines, wykorzystywane w Iraku i Afganistanie, uzyskiwały wysokie oceny użytkowników za możliwości taktyczne. Poziom sprawności technicznej nie był najwyższy, ale oscylował w granicach 60-70%, co można uznać za pozytywne osiągnięcie w rejonie działań bojowych (zobacz np.: Osprey`e w Afganistanie).

Do pierwszej katastrofy od 2000, doszło 10 lat później, w Afganistanie. W trudnych warunkach silnego zapylenia, przy lądowaniu załoga straciła orientację przestrzenną, w wyniku czego zginęło 3 żołnierzy i jeden cywilny kontraktor (zobacz: Katastrofa Osprey'a).

Do tej pory producent, konsorcjum Bell-Boeing, dostarczył ok. 160 Osprey`ów, łącznie z egz. testowymi.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.