Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Mniej holenderskich F-35

Lotnictwo wojskowe, 16 kwietnia 2012

Holenderski minister obrony, Hans Hillen powiedział wczoraj, że rząd tego kraju niemal przesądził o zmniejszeniu liczby kupowanych F-35. Niewiadomą pozostaje jedynie zakres cięć.

Podstawowym powodem ograniczania liczby kupowanych Lightningów II przez sojuszników USA jest rosnąca cena tych samolotów. W wypadku Holandii dodatkowym czynnikiem, który przesądza o zmniejszeniu zamówienia, jest kryzys budżetowy i dotkliwe cięcia wydatków wojskowych / Zdjęcie: Lockheed Martin

Minister Hillen powiedział, że mimo braku formalnej decyzji, jest ona przesądzona. Otwartą kwestią pozostaje, ile nowych samolotów zostanie ostatecznie zakupionych.

Pierwotnie planowano pozyskanie 85 maszyn. Według ubiegłorocznej informacji dla parlamentarzystów - a więc najbardziej aktualnej, biorącej pod uwagę także opóźnienia programu rozwoju konstrukcji - ich dostawy mają zostać zrealizowane w latach 2019-2027. Rząd zarezerwował na ten cel jedynie 4,5 mld Euro. W świetle ostatnich danych o cenach seryjnych F-35 (zobacz np.: Ile za norweskie F-35?), nawet najbardziej optymistyczne szacunki nie pozostawiają wątpliwości, że kwota ta nie starczy na 85 samolotów.

Bardziej prawdopodobna jest liczba maksymalnie 40-50 myśliwców. Sam minister powiedział, że kiedy podpisywaliśmy wstępną umowę, braliśmy pod uwagę bezpośrednią wymianę F-16. Jednak kiedy obejmowałem stanowisko ministra, mieliśmy 90 takich samolotów. Dzisiaj mamy ich 68. Można przypuszczać, że za kilka lat będzie ich jeszcze mniej. I prawdopodobnie dopiero te prognozy będą podstawą do ostatecznych negocjacji z USA i Lockheed Martinem.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra