Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

46 czy 52 norweskie F-35A?

Lotnictwo wojskowe, Wojska lądowe, 18 kwietnia 2012

Rząd Norwegii przyjął w marcu bieżącego roku długoletni plan rozwoju sił zbrojnych. Potwierdza on zakup 46 z opcją na 6 dodatkowych myśliwców Lockheed Martin F-35A Lightning II.

W latach 1980-1983 Norwegia otrzymała z holenderskich zakładów Fokkera 72 licencyjne F-16A/B, a w 1989 dodatkowe 2 - bezpośrednio z USA. Dzięki przeprowadzonemu remontowi i modernizacji standardu MLU, do tej pory wykorzystuje się operacyjnie ponad 50 takich samolotów, ze sporym jeszcze zapasem resursów. Zostaną one zastąpione przez F-35A / Zdjęcie: Luftforsvaret

Norwegia jest partnerem programu JSF 3. poziomu, inwestując w fazę badawczo-rozwojową F-35 ok. 120 mln USD. W ubiegłym roku przesądzono o zakupie pierwszych 4 myśliwców tego typu, przeznaczonych do szkolenia norweskich pilotów i mechaników. Szkolenie rozpocznie się w 2016 w USA (zobacz: 4 norweskie F-35 za 883 mln USD).

Pierwotnie zakładano, że Oslo kupi 48 samolotów bojowych. Według ujawnionego planu rozwoju sił zbrojnych, władze przesądziły o zakupie 4 maszyn szkolnych i 42 bojowych. Pierwsze z tych ostatnich powinny zostać dostarczone w 2018.

Decyzja o zakupie dodatkowych 6 egz. zostanie podjęta dopiero po sfinalizowaniu negocjacji o pozyskaniu głównej transzy 46 samolotów. Powodów przyjęcia takiego rozwiązania nie ujawniono. Jasnym jest jednak, że w ten sposób transakcja może ograniczyć ostateczną liczbą samolotów bojowych.

Jednocześnie założono zwiększenie wydatków inwestycyjnych sił zbrojnych do poziomu 22-28 mld NOK (3,8-4,9 mld USD) rocznie, właśnie pod kątem spłaty rat za amerykańskie myśliwce.

Poinformowano także, że po zakończeniu misji w Afganistanie, resort obrony włączy zaoszczędzone środki (średnio ok. 110 mln USD rocznie) przede wszystkim do budżetu wojsk lądowych i wojsk obrony terytorialnej (te ostatnie mają w czasie pokoju 1200 etatów, a całkowita liczebność po mobilizacji to ponad 56 tys., z czego 5 tys. przypisano do jednostek natychmiastowego reagowania).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.