Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

F-22 w ZEA

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 01 maja 2012

Amerykańskie myśliwce stealth F-22 przyleciały do bazy w ZEA. Ma to być wsparcie dla Emiratów w warunkach narastającego napięcia z Iranem.

Wczoraj anonimowe źródła w administracji USA potwierdziły, że do Zjednoczonych Emiratów Arabskich przebazowano nieokreśloną liczbę myśliwców stealth F-22. Trafiły one do bazy Al-Dhafra, ok. 300 km od granicy z Iranem. Przedstawiciele USAF przyznali wcześniej, że myśliwce F-22 mogą znaleźć się na Bliskim Wschodzie w związku z rosnącym napięciem, wywołanym irańskim programem atomowym i protestami Izraela.

Cytowany przez półoficjalną irańską agencję ISNA, Kazem Jalali stwierdził, że przybycie amerykańskich F-22 do Al-Dhafra nie ustabilizuje sytuacji, a wręcz podniesie napięcie w regionie. Nieoficjalnie podaje się, że piloci F-22 mają przetestować działania w nowych dla siebie warunkach Bliskiego Wschodu.

Według znanego blogera lotniczego, Davida Cenciotti, 6 F-22 przeleciało z USA do ZEA z międzylądowaniem w bazie Moron w Hiszpanii. Tam fotografowali je spotterzy, którzy zanotowali ich numery: 04-4078, 04-4081, 05-4093, 05-4094, 05-4098 i 05-4099 (na zdjęciu A. Muniza Zaragueta). To F-22 Block 30 z 49th Fighter Wing w Holloman AFB w Nowym Meksyku. 17 kwietnia wystartowały one z USA do misji określanej jako Mazda 91, a do celu dotarły 4 dni później. Przelot nie był szczególnie utajniony, bo loty w Moron odbywały się za dnia.

F-22 podczas pobytu w bazie Moron, w styczniu 2011 / Zdjęcie: A. Muniz Zaragueta

F-22 Block 30 (3.0) nie są przystosowane do atakowania celów naziemnych. Do wykorzystywania radaru pokładowego (SAR) do obserwowania powierzchni ziemi i przenoszenia do 8 bomb kierowanych GBU-39 SDB modernizowane są dopiero F-22 Block 3.1 (Modernizacja awioniki F-22A, 2012-03-27).

To nie pierwszy pobyt F-22 w ZEA. Wiadomo na przykład, że w listopadzie 2009, Raptory z 1st Fighter z Langley AFB, przeleciały do Al-Dhafra, by wziąć udział we wspólnych ćwiczeniach ATLC 2009 z francuskimi Rafale i brytyjskimi Typhoonami. Francuskie Ministerstwo Obrony ujawniło wówczas zdjęcie z OSF (Optronique Secteur Frontal) Rafale, na którym widać przechwyconego F-22 (zdjęcie via Air & Cosmos). Według dostępnych informacji, na 6 ćwiczebnych walk Rafale zwyciężył w tej jednej, pozostałe zakończyły się wynikiem nierozstrzygniętym.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra