Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

EC725 dla Kazachstanu?

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 13 maja 2012

Władze Kazachstanu podpisały z Eurocopterem list intencyjny o zakupie 20 średnich śmigłowców EC725. Obecnie zamawiają mniejsze EC145, montowane w Astanie.

EC725, wykorzystywane przez Francuzów w Afganistanie. Śmigłowce tego typu - przynajmniej teoretycznie - mogą wziąć udział w przetargu na 26 śmigłowców dla polskich sił zbrojnych. Faworytami tego postępowania są jednak amerykańskie S-70i Black Hawk i włoski AW149 / Zdjęcie: MO Francji

Podpisane porozumienie otwiera dopiero drogę do dalszych negocjacji, nie przesądzając kwestii zakupu. Śmigłowce miałyby trafić do sił zbrojnych tego kraju i występować w kilku wersjach, prawdopodobnie zastępując nieco mniejszą liczbę obecnie wykorzystywanych Mi-17.

Istnieje duża szansa na podpisanie w przyszłości ostatecznego porozumienia. Kazachstan wybrał już bowiem EC725 w odmianie cywilnej VIP dla eskadry rządowej. Nabywa także dla resortów obrony i spraw wewnętrznych inne śmigłowce tego producenta, mniejsze EC145, na podstawie ramowego porozumienia z 2010, dotyczącego 45 maszyn (zobacz: Eurocoptery dla Kazachstanu).

Do tej pory montownia w Astanie, spółka joint-venture Eurocoptera i państwowej NORUD Kazachstan Inżiniring (ang. Kazakhstan Engineering), dostarczyła już 6 śmigłowców, a 3 maja bieżącego roku podpisano porozumienie o dostawach kolejnych 8 EC145.

EC725 o maksymalnej masie startowej 11 t, mogące przewozić do 28 żołnierzy lub do 5670 kg ładunku, cieszą się sporym powodzeniem na międzynarodowym rynku uzbrojenia. Oprócz Francji, śmigłowce tego typu zostały zamówione przez siły zbrojne Brazylii, Arabii Saudyjskiej, Indonezji, Malezji i Meksyku.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra