Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Ostatni Sojuz-U

Astronautyka, 18 maja 2012

Wczoraj z kosmodromu w Plesiecku wystartowała ostatnia rakieta nośna Sojuz-U. Wyniosła na orbitę wojskowego satelitę rozpoznawczego Kobalt-M.

Według oficjalnego komunikatu Ministerstwa Obrony FR, rakieta nośna Sojuz-U wyniosła na orbitę satelitę Kosmos-2480. Nieoficjalnie wiadomo, że to wojskowy satelita rozpoznawczy Kobalt-M (Jantar-4K2M). Według Kommiersanta, jego budowa trwała półtora roku i została sfinansowana z budżetu 2011. Satelita kosztował około miliarda rubli.

Sojuz-U z satelitą Kobalt-M wystartował wczoraj o 18:05 czasu moskiewskiego z kosmodromu w Plesiecku (zdjęcie: TV Zwiezda). 8 minut później satelita znalazł się na docelowej orbicie. Już o 18:07 kontrolę nad nim przejęły Wojska Kosmiczne FR.

Satelity Kobalt-M, zaprojektowane przez CSKB-Progress z Samary, produkuje wytwórnia Arsenał z Sankt-Petersburga. Do tej pory, od września 2004 umieszczono ich na orbitach siedem (wcześniej, od 1981 wystrzelono 82 niezmodernizowane satelity Kobalt, z których utracono 4). Ważące 6,6 t satelity są wynoszone na orbitę mieszcząca się między 183 a 330 km. Okrążają Ziemię standardowo w ciągu 89,69 min. Funkcjonują 60 do 120 dób. Rozdzielczość rejestrowanych przez ich urządzenia optyczne obrazów wynosi 30- 40 cm. Taśmy ze zdjęciami są przekazywane na Ziemię w specjalnych kapsułach. Lądują one na bezludnych obszarach Obwodu Orenburskiego. Czas między wykonaniem zdjęć a ich dostarczeniem do ośrodka analiz sięga miesiąca, co bardzo ogranicza ich przydatność.

Pierwszy start Sojuza-U miał miejsce 18 maja 1973. Od tego czasu 434 rakiety nośne tego typu wyniosły na orbity 430 satelitów różnych typów i przeznaczenia (Kolejny wojskowy Kosmos na orbicie, 2009-11-20). Wczorajszy start był ostatnim startem Sojuza-U. Teraz te średniej wielkości rakiety zostaną zastąpione rakietami Sojuz-2 i Angara-A3. Rakiety rodziny Angara mają wynosić na różne, także geostacjonarne, orbity satelity różnej wielkości, korzystając z jedynego w Rosji kosmodromu Plesieck. Mają przynajmniej częściowo uniezależnić FR od znajdującego się za granicą Bajkonuru.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.