Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Kolejna korekta orbity ISS

Astronautyka, 27 maja 2012

Europejski statek transportowy Edoardo Amaldi przeprowadził wczoraj korektę orbity Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Jej średnia odległość od Ziemi wzrosła o 1,5 km, do 399,3 km.

26 maja nad ranem statek transportowy Europejskiej Agencji Kosmicznej ATV-3 Edoardo Amaldi (nazwany tak na cześć znanego włoskiego fizyka) przeprowadził korektę orbity Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ang. ISS, ros. MKS). Silniki statku włączono na 377,4 s o 2:10 GMT. W wyniku manewru średnia wysokość orbity stacji od Ziemi wzrosła do 399,3 km, o 1,55 km (planowano 1,66 km), a prędkość o 0,84 m/s (planowano 0.9 m/s). Apogeum orbity wynosi teraz 407,5 km, a perigeum 390,6 km.

Podstawowym celem skorygowania orbity było zapewnienie optymalnych warunków dla lądowania 1 lipca statku załogowego Sojuz TMA-03M, a także dla lotu na ISS satelity Sojuz TMA-05M, który ma wystartować 15 lipca (Kolejna misja na MKS, 2012-05-15).

Statek Edoardo Amaldi przycumował do ISS (MKS) 29 marca 2012. Dostarczył na stację ok. 6,6 ton ładunków, z czego ponad połowę stanowiło paliwo. Pierwszy raz skorygował orbitę MKS w kwietniu, gdy oddalił ją od Ziemi o 1,7 km. Następna korekta planowana jest na czerwiec. Operacje tego typu odbywają się automatycznie, bez udziału załogi stacji.

ATV-3 ma odłączyć się od ISS 27 sierpnia 2012. Ma spłonąć w górnych warstwach atmosfery. Resztki statku mają zatonąć w Pacyfiku. Start kolejnego statku transportowego tego typu - ATV-4 Albert Einstein - jest planowany na luty 2013.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.