Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Kontrakt na Borieje podpisany

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 28 maja 2012

Ministerstwo obrony FR podpisało dziś z CBK Rubin i OSK kontrakty na prace projektowo-konstrukcyjne i dostawy 5 atomowych okrętów podwodnych proj. Boriej.

Pertraktacje dotyczące warunków dostaw okrętów podwodnych proj. 955U Boriej - nosicieli 20 rakiet balistycznych Buława, trwały od kilku tygodni. Ministerstwo obrony FR nie chciało się bowiem zgodzić na cenę proponowaną przez OSK (Obiediniennaja Sudostroitielnaja Korporacja). Korporacja za 5 okrętów żądała 124-130 mld rubli, a urzędnicy resortu zgadzali się na zaledwie 87 mld rubli (Spór o Borieje, 2012-04-26). 25 maja odbyło się spotkanie stron z udziałem prezydenta Władimira Putina. Nieoficjalnie wiadomo, że MO przystało wówczas na warunki OSK, czyli zapłacenie 124 mld rubli, a nawet ewentualne dopłacenie bliżej nieokreślonej kwoty po 2015, jeśli stocznie udowodnią wzrost kosztów.

Według różnych źródeł, podpisano jednocześnie 2-3 kontrakty, które mają być realizowane do 2018-2020. Głównym beneficjentem jest OSK, ale oddzielny kontrakt na kontynuowanie prac projektowo-konstrukcyjnych zawarło CBK Techniki Morskiej Rubin. Co więcej, kontrakt na wyprodukowanie pierwszego z zamówionych Boriejów miała oddzielnie zawrzeć bezpośrednio stocznia Siewmasz.

OSK powstała w 2007. 100% jej akcji kontroluje rząd federalny. W skład OSK wchodzi 50 przedsiębiorstw związanych z rosyjskim przemysłem stoczniowym. Przychód Korporacji w 2011 przekroczył 160 mld rubli, a zysk wyniósł około miliard rubli. Portfel zamówień jest szacowany na bilion rubli.

Stępka pod pierwszy okręt proj. 955A - Jurij Dołgorukij została położona w 1996. Budowę kolejnych dwóch - Aleksandr Newskij i Władimir Monomach rozpoczęto w 2004 i 2006. Wszystkie mają wejść do służby w 2012 i 2013, po oficjalnym przyjęciu do uzbrojenia rakiet balistycznych R-30 Buława, których rozwój napotykał na wiele problemów (8 lat za Buławę, 2012-05-18). Czwartym okrętem projektu (955U) będzie Swiatitiel Nikołaj. W stoczni Siewmasz powstał już jego kadłub mocny. Budowa dwóch kolejnych jednostek ma się rozpocząć w br.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra