Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Eurosatory: T-90SM i Terminator

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 16 czerwca 2012

UralWagonZawod wraz z Rosoboexport po raz pierwszy w historii paryskich targów wojskowych pokazały prototyp czołgu T-90SM i wóz wsparcia BMPT Terminator.

Rosyjska duma: jedyny istniejący prototyp czołgu T-90SM (T-90S Modernizowany). Pomimo nieco przestarzałego układu, pojazd wyróżniał się nowoczesnym systemem kierowania ogniem z autotrackerem, czyli opcją, której nie ma na wielu innych czołgach, w tym niemieckim Leopardzie 2A6 / Zdjęcie: Remigiusz Wilk

Oferta UWZ obejmowała m.in. czołg podstawowy T-90SM (zmodernizowana odmiana T-90S), pakiet modernizacyjny dla starszych T-72M1, wóz zabezpieczenia technicznego BREM-1M, bojowy wóz wsparcia czołgów BMPT, rakietowy system artyleryjski TOS-1M i samobieżną armatohaubicę MSTA-S. Rosjanie zaoferowali na jednym stoisku praktycznie całe uzbrojenie dla pułku pancernego i większość systemów potrzebnych dla wyposażenia dywizji zmechanizowanej. Warto zauważyć, że obydwa pojazdy zostały po raz pierwszy pokazane w Rosji w połowie 2011 (Terminator i T-90S w Niżnym Tagile, 2011-09-09).

Na samej ekspozycji UralWagonZawod pokazał dwa wozy bojowe. Pierwszy to najnowszy wariant eksportowy rosyjskiego czołgu T-90SM, istniejący na razie tylko w jednym, prototypowym egzemplarzu. Interesującym elementem wystawianego pojazdu był stabilizowany, panoramiczny celownik dowódcy zintegrowany z zdalnie sterowanym modułem uzbrojenia z karabinem maszynowym. Główne uzbrojenie czołgu to 125-mm armata gładkolufowa na amunicje rozdzielnego ładowania, przystosowana także do wystrzeliwania z lufy ppk o zasięgu do 5000 m. Napęd blisko 50-tonowego wozu zapewnia 1250-konny diesel W-96. W przeciwieństwie do T-90S, zmodernizowana odmiana pojazdu ma wzmocniony pancerz, także w najsłabiej dotychczas chronionej części tylnej.

BMPT Terminator, widoczne przyrządy celownicze wszystkich 5 członków załogi: na wieży - głównego działonowego, nad wieżą - panoramiczny dowódcy, po bokach i za peryskopem - kierowcy, jak też celowniki celowniczych 30-mm granatników maszynowych / Zdjęcie: Paweł K. Malicki

Wozem zaprojektowanym do bezpośredniego wsparcia T-90 jest BMPT Terminator, bazujący na podwoziu tego czołgu. Uzbrojeniem tego pojazdu jest wieża z dwoma 30-mm armatami 2A42 i czterema ppk 9M120 Ataka-T. Ataka opracowana została jako system pocisków przeciwpancernych, ale wraz z Terminatorem oferowane są także z głowicami odłamkowymi czy termobarycznymi. Dodatkowe miejsce w kadłubie wozu wykorzystane zostało na instalację dwu kursowych 30-mm granatników maszynowych AG-17D. Działonowi obsługujący granatniki zajmują pozycję za kierowcą, w kadłubie wozu. Dziesięć BMPT zostało sprzedanych do Kazachstanu, pierwsze Terminatory dotarły tam w 2011.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.