Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Syryjczycy zestrzelili tureckiego Phantoma

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 23 czerwca 2012

Syria przyznała, że jej wojska przeciwlotnicze zestrzeliły wczoraj turecki samolot rozpoznawczy Phantom. Los członków jego załogi nie jest znany.

O zaginięciu Phantoma w rejonie granicy z Syrią informowały wczoraj tureckie media. Dziś syryjskie ministerstwo obrony poinformowało, że obrona przeciwlotnicza zestrzeliła samolot, który wtargnął w przestrzeń powietrzną Syrii. Turecki Phantom miał lecieć nisko nad syryjskimi wodami terytorialnymi Morza Śródziemnego. I tam został zaobserwowany jako obiekt niezidentyfikowany, a wkrótce zestrzelony przez system przeciwlotniczy, zapewne postsowiecki S-200 (w Syrii znajduje się 5 baz wyposażonych w te systemy), choć źródła syryjskie mówią o artylerii przeciwlotniczej, co jest mało prawdopodobne. Samolot miał wpaść do wody ok. 10 km od brzegu, na wysokości miejscowości Om al-Tuyour w prowincji Lattakia.

Według nieoficjalnych źródeł tureckich, dwa samoloty rozpoznawcze RF-4E Phantom II wystartowały ok. 7:30 GMT z bazy Erhac. Jeden z nich zniknął z ekranów radarów półtorej godziny później. Przedstawiciele rządu tureckiego twierdzą, że znajdował się wówczas nad wodami międzynarodowymi.

Los załogi tureckiego RF-4E nie jest znany. Według oficjalnego komunikatu, w rejonie upadku do wody trwa akcja poszukiwawczo-ratownicza. Uczestniczą w niej zarówno jednostki syryjskie, jak i tureckie.

Tureckie wojska lotnicze eksploatują trzy odmiany rozpoznawczych Phantomów - F-4E-2020 Terminator, RF-4E/TM Isik (zmodernizowany Recce Phantom) i F-4E/TM Simsek. Zestrzelony samolot to najprawdopodobniej RF-4E/TM.

Stosunki syryjsko-tureckie są ostatnio bardzo napięte. Damaszek oskarża Ankarę o wspieranie rebeliantów atakujących zbrojnie wojska rządowe. Ocenia się, że na terenie Turcji znajduje się już 32 tysiące uchodźców syryjskich (Kolejni dezerterzy-generałowie, 2012-03-19).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.