Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Rosoboronexport zakazany w USA

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 20 lipca 2012

Amerykańska Izba Reprezentantów, rozpatrując budżet obronny na 2013, prawie jednogłośnie przyjęła poprawkę zakazującą Pentagonowi zakupów od Rosoboronexportu. Za zakazem głosowało 407 deputowanych przeciw było 5.

Wspólny lot Mi-17 i UH-60M nad Afganistanem / Zdjęcie: US Army

Oficjalnym powodem zakazu jest dostarczanie przez Rosoboronexport broni atakowanemu przez rebeliantów syryjskiemu reżimowi Baszara al Assada. Autor poprawki złożonej przez Republikanów, Jim Moran w uzasadnieniu powiedział: Niedopuszczalny jest zakup broni od firmy, która jest bezpośrednim wspólnikiem śmierci tysięcy niewinnych syryjskich mężczyzn, kobiet i dzieci. Poprawka została przyjęta po kilku godzinach od zawetowania przez Rosję projektu rezolucji ONZ w sprawie Syrii. Projekt przewidywał kary dla reżimu al Asada. Weto FR wsparła ChRL.

Pentagon zawarł w maju 2011 umowę z Rosoboronexportem na dostawę 21 produkowanych w Rosji śmigłowców (zobacz: 21 Mi-17 dla Afganistanu, 2011-05-30). To pierwsza przypadek, w którym rosyjski eksporter wystąpił w przetargu organizowanym przez Pentagon na rzecz afgańskich sił bezpieczeństwa, bez pośredników amerykańskich.

Republikanie już w marcu naciskali na Pentagon, aby wypowiedział zawartą umowę pod pretekstem wspierania przez Rosję Syrii. W czerwcu członkowie senackiej komisji obrony żądali zaś, aby Pentagon nałożył sankcje na Rosoboronexport za handel z Iranem. Urzędnicy Pentagonu zignorowali ten apel, argumentując zakupy rosyjskiego uzbrojenia wyższą koniecznością i informując jednocześnie Kongres o zamiarze zwiększenia liczby kupowanych w Rosji śmigłowców. W czerwcu Pentagon podpisał umowę na dostarczenie przez amerykańskie przedsiębiorstwa amunicji produkowanej przez Rosję (zobacz: Pentagon kupuje rosyjską amunicję, 2012-06-19). Wczoraj Pentagon poinformował na swojej stronie internetowej o dodatkowym zakupie 10 rosyjskich śmigłowców (zobacz: Kolejne Mi-17 dla Afganistanu via USA, 2012-07-19).

Izba Reprezentantów uchwaliła budżet obronny USA na kolejny rok finansowy 326 głosami, a przeciw było 90 deputowanych. Zanim zostanie on zatwierdzony przez Senat i administrację Baracka Obamy, będzie jeszcze podlegał dalszym zmianom. Sytuacja Rosoboronexportu w USA może się więc zmienić.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.