Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Udana integracja F-15E z JASSM

Lotnictwo wojskowe, 31 lipca 2012

Lockheed Martin poinformował o przeprowadzeniu lotu testowego myśliwca F-15E uzbrojonego w pocisk samosterujący AGM-158 JASSM (Joint Air-to-Surface Standoff Missiles). Sprawdzono skuteczność systemu integrującego Universal Armament Interface (UAI).

W podstawowym wariancie JASSM ma zasięg 360 km, ale z bardziej ekonomicznym silnikiem Williams International F-107-WR-105 może przelecieć do 980 km (JASSM-ER) / Zdjęcie: Lockheed Martin

Lot odbył się przed kilkoma dniami w ośrodku testowym US Army White Sands Test Center w Nowym Meksyku. Celem było przetestowanie możliwości operowania JASSM z pokładu F-15E wyposażonego w specjalny system, który ma ułatwić integrowanie uzbrojenia ofensywnego z platformą-nosicielem. Zaletą UAI, montowanego na wielu typach samolotów USAF, w tym m.in. bombowcach strategicznych B-2 (Modernizacja B-2, 2008-02-08), jest brak konieczności każdorazowego ujednolicania oprogramowania odpowiadającego za systemy bojowe samolotu oraz pocisku.

W czasie lotu F-15E odpalił próbnie JASSM, który bez odczuwalnych problemów trafił w wyznaczony pierwotnie cel naziemny. Odpalenie odbyło się na wysokości 6,7 km, pocisk osiągnął prędkość Ma0,85. Stanowiło to ostateczne potwierdzenie kompatybilności AGM-158 z myśliwcem i skuteczne zintegrowanie obydwu systemów operacyjnych.

Do tej pory Lockheed Martin wyprodukował około tysiąca pocisków JASSM przeznaczonych do testów i wykorzystania bojowego, m.in. w trakcie szkolenia pilotów. Docelowo ma powstać co najmniej 4900 JASSM w różnych odmianach. Obecnie pociski tego typu zostały zintegrowane z systemami operacyjnymi samolotów USAF B-1, B-2, B-52, F-16, F-15E, a także F/A-18A/B znajdujących się w wyposażeniu Royal Australian Air Force (RAAF). Do pozostałych operatorów pocisku zalicza się m.in. wojska lotnicze Turcji, Holandii i Finlandii (Uderzeniowe fińskie Hornety, 2012-03-04). W przyszłości AGM-158 ma również wejść do uzbrojenia wielozadaniowego samolotu bojowego F-35.

AGM-158 JASSM to pocisk samosterujący napędzany silnikiem Teledyne CAE J402, wyposażony w rozkładane w locie małe skrzydła. Naprowadzany jest na cel z wykorzystaniem systemu inercyjno-satelitarnego, a w końcowej fazie wykorzystuje głowicę termowizyjną. Trafia w cel z dokładnością do 2,5 m. Może atakować cele stacjonarne i mobilne. Głowica bojowa o dużej przebijalności WDU-42/B zawiera 450 kg ładunku wybuchowego. Cena jednego pocisku szacowana jest na 700 tys. USD.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.