Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Eurofighter pobił Raptora

Lotnictwo wojskowe, 31 lipca 2012

Według wypowiedzi niemieckich oficerów dla Combat Aircraft Monthly, na tegorocznych ćwiczenich Red Flag, w czasie symulowanych walk w zasięgu wzroku, zdecydowaną przewagę nad F-22A miały Eurofightery.

Jeden z niemieckich Eurofighterów uczestniczących w ostatniej odsłonie Red Flag / Zdjęcie: Luftwaffe

Jednym z elementów ćwiczeń Red Flag nad Alaską, których ostatnia edycja odbyła w czerwcu (Cenny czas na Red Flag, 2012-06-15), były - po raz pierwszy w historii - symulowane walki niemieckich Eurofighterów i amerykańskich F-22A Raptor na bardzo krótkich dystansach. Według relacjonujących te starcia dla Combat Aircraft Monthly niemieckich oficerów, płk Andreasa Pfeiffera i mjr Marco Gumbrechta, zwycięsko wyszły z nich europejskie myśliwce.

W czasie walk w zasięgu wzroku, były one zdolne trzymać się blisko większych F-22A i wykorzystać duży nadmiar mocy. Zastosowane w Raptorach wektorowanie ciągu nie było wystarczającym atutem. Według obu pilotów, samoloty charakteryzowały się w czasie starć podobnymi możliwościami, jednak Eurofighter przeważał w kilku dziedzinach, co ostatecznie dało zwycięstwo. Niemcy przyznali jednak, że ich piloci realizowali bardzo agresywną taktykę. Dodali także, że nie byli w stanie wykryć Raptorów z odległości większej niż ok. 35 km, co dowodzi ich przewagi w działaniach na większych dystansach.

Rewelacje Combat Aircraft Monthly mają jednak charakter subiektywny i nieoficjalny. W wcześniejszych wypowiedzi oficerów amerykańskich dla RAPORT-wto wynika, że ich pilotów obowiązywały pewne ograniczenia, związane z wykrytymi wcześniej wypadkami niedotlenienia. Faktem jest również, że przedstawiciele USAF nie zdobyli się na otwartą kontr odpowiedź na oceny oficerów Luftwaffe.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.