Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Nieudany start Protona-M

Astronautyka, 07 sierpnia 2012

Wczoraj w nocy wystartowała rakieta nośna Proton-M z dwoma satelitami. Z powodu awarii bloku przyspieszającego Briz-M nie udało się umieścić ich na orbitach.

Rakieta nośna Proton-M wystartowała wczoraj o 23:31 czasu moskiewskiego (19:31 GMT) z kompleksu startowego nr 81 kosmodromu Bajkonur. Miała wynieść na orbity satelity telekomunikacyjne Ekspress-MD2 i Telekom-3. Blok przyspieszający Briz-M z satelitami oddzielił się od rakiety 10 min. później. Satelity miały się oddzielić od niego, odpowiednio, o 8:44 i 9:14. Dwa włączenia jego silników odbyły się prawidłowo, przy trzecim doszło do awarii. Miało ono trwać 18 min. 5 s, a trwało zaledwie 7 s. Jego dalszy lot stał się niekontrolowany.

Briz-M z oboma satelitami, które prawdopodobnie awaryjnie się od niego oddzieliły, znajduje się na niskiej orbicie, w apogeum osiągając 600 km (perigeum - 266 km). Do właściwych orbit satelitom zabrakło ponad 30 tys. km. Wątpliwe, by udało się umieścić je na docelowych orbitach z wykorzystaniem silników korekcyjnych i zapasów paliwa.

W powstałej sytuacji zespół stanowi zagrożenie dla innych obiektów kosmicznych. Specjaliści obliczają, że blok przyspieszający i satelity spalą się częściowo w górnych warstwach atmosfery najdalej za 2 miesiące. Gdzie spadną ich resztki na razie nie wiadomo.

Roskosmos wstrzymał kolejne loty rakiet nośnych z blokami przyspieszającymi Briz-M. Przyczynę niepowodzenia misji wyjaśnia specjalna komisja. To już kolejna w ostatnich latach awaria rakiety nośnej z blokiem Briz-M (Amerykanie odnaleźli rosyjskiego satelitę, 2011-08-20, Odszkodowanie za Protona-M razy 9, 2007-10-06).

Ekspress-MD to satelita retranslacyjny zbudowany w Ośrodku im. Chruniczewa przy współpracy z Thales Alenia Space. Miał transmitować sygnały różnych systemów łączności funkcjonujących w FR. Satelita Telekom-3 został zbudowany przez OAO ISS im. Akademika Reszetniewa. Miał funkcjonować na rzecz РТ Telekomunikasi Indonesia Tbk, zabezpieczając łączność i transmisję sygnałów telewizyjnych w rejonie Indonezji. Straty spowodowane utratą satelitów oszacowano na 5-6 mld rubli. Satelita klasy Telekom-3 kosztuje 100-150 mln USD.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.