Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Niespokojnie na granicy pakistańskiej

Strategia i polityka, 16 sierpnia 2012

Po raz kolejny doszło do wymiany ognia na afgańsko-pakistańskim pograniczu. Stosunki pomiędzy obydwoma krajami niebezpiecznie zaostrzają się wraz z planowanym końcem misji ISAF.

Zdjęcie: Dawn

Do ostatniego incydentu doszło w poniedziałek w nocy (23:30 GMT). Jeden z afgańskich posterunków granicznych w dystrykcie Dangam (wschodnia prowincja Kunar) miał zostać ostrzelany z broni małokalibrowej oraz moździerzy. W wyniku ataku śmierć poniósł jeden z pograniczników, a 5 innych zostało rannych. Wymiana ognia pomiędzy żołnierzami obu stron miała trwać przez kilka godzin.

Poniedziałkowy incydent jest kolejnym z serii wydarzeń, jakie mają miejsce w ostatnim czasie na afgańsko-pakistańskiej granicy. Na przestrzeni ostatnich tygodni kilkukrotnie dochodziło już do ostrzału moździerzowego afgańskiego pogranicza od strony Pakistanu. Działo się tak, m.in. przy okazji wizyty nowo wybranego pakistańskiego premiera Rajy Pervaiza Ashrafa w Kabulu, czy też na początku bm., zaledwie kilka godzin po zdymisjonowaniu przez afgański parlament ministrów obrony i spraw wewnętrznych. Jednym z powodów ich odwołania były właśnie powtarzające się incydenty na granicy.

Do podobnych wydarzeń dochodziło także w minionych latach. Często winą za wspomniane zajścia obarczani są ekstremiści operujący po pakistańskiej stronie granicy. Jednak według afgańskich władz, czasami ostrzał prowadzony jest przez samych Pakistańczyków.

Zaostrzenie sytuacji na pograniczu przychodzi w wyjątkowo niekorzystnym momencie. Ewentualna eskalacja wydarzeń mogłaby bowiem zaszkodzić natowskim planom związanym z zakończeniem do 2014 misji ISAF i wycofywaniem wojsk z Afganistanu. O ile samych żołnierzy można przetransportować drogą powietrzną (Wycofywanie z Afganistanu zgodnie z planem, 2012-07-24), o tyle spora ilość natowskiego wyposażenia będzie musiała zostać wywieziona z Afganistanu ciężarówkami, aż do zlokalizowanych na południu Pakistanu portów morskich.

Już teraz niektórzy eksperci i politycy obawiają się, że wycofanie oddziałów bojowych do 2014 może okazać się niemożliwe do zrealizowania (Problemy wycofania się z Afganistanu, 2012-07-11). Ewentualne zaostrzenie sytuacji na pograniczu, może cały ten proces jeszcze bardziej utrudnić.

Załagodzenie sytuacji na pograniczu jest też istotne z punktu widzenia roli, jaki odgrywa ono w natowskim łańcuchu dostawczym. Zwłaszcza w kontekście ponownego uruchomienia w lipcu br., po wielu miesiącach negocjacji, pakistańskich przejść granicznych dla konwojów z zaopatrzeniem dla sił ISAF (Pakistan otworzył granicę, 2012-07-04). Rangi tego wydarzenia nie zmniejszyło nawet późniejsze, czasowe, zamknięcie przejścia granicznego Torkham, w północno-zachodniej prowincji Chajber Pachtunchwa przez lokalną administrację. Decyzja tłumaczona była wówczas względami bezpieczeństwa, związanymi z nasilającymi się atakami ekstremistów na ciężarówki z zaopatrzeniem (Pakistan częściowo zamknął granicę dla ISAF, 2012-08-01).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.