Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Izrael rozważa dzierżawę V-22 Osprey

Lotnictwo wojskowe, 24 sierpnia 2012

Izraelskie siły Samoobrony (IDF) rozważają dzierżawę 6-8 samolotów hybrydowych Bell Boeing V-22 Osprey. Maszyny mają być wykorzystywane do akcji poszukiwawczo-ratowniczych i operacji specjalnych.

Produkcja seryjna przemiennopłata spółki Bella i Boeinga rozpoczęła się w 2005. Osprey startuje jak śmigłowiec, jednak leci 2 razy szybciej, 5 razy dalej i z 3 razy większym ładunkiem niż konwencjonalny śmigłowiec / Zdjęcie: USMC

IDF planowały zakup przemiennopłatów V-22, ale walczący z deficytem budżetowym minister finansów nie zgodził się na transakcję. W związku z tym IDF i dowództwo wojsk lotniczych planują dzierżawę tych samolotów.

Już w ubiegłym roku szef sztabu generalnego IDF gen. Benny Gantz mówił lataliśmy nimi i byliśmy pod wrażeniem ich możliwości. Generał opisywał doświadczenia specjalnego zespołu wojsk lotniczych, który odbył w USA szkolenie na tych samolotach i dokonał analizy ich potencjału w operacjach operacyjnych.

Według izraelskich mediów, duże znaczenie miała też skuteczna akcja z udziałem V-22 podjęcia pilotów USAF, którzy w marcu 2011 musieli się katapultować nad terytorium Libii z powodu usterki technicznej (Spadł F-15, 2011-03-22)

Pierwotnie zakładano, że V-22 Osprey zastąpią flotę eksploatowanych obecnie Sikorsky CH-53 Sea Stallion, ale ze względu na brak możliwości zakupu odpowiedniej liczby, będą stanowiły jej uzupełnienie. Mają powiększyć możliwości izraelskich wojsk lotniczych w akcjach poszukiwawczo-ratowniczych i operacji sił specjalnych. Zakup V-22 Osprey planują także Kanada i ZEA.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.