Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Greckie Pattony w drodze do Poznania

12 września 2012

Muzeum Broni Pancernej przy Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu otrzymało dziś od greckiej armii, dwa amerykańskie czołgi M48A5 Patton i M60A1 Patton.

Podarowane przez Greków wozy są sprawne technicznie. Zostały pozbawione jedynie cech bojowych. Z linii zostały wycofane dwa lata temu

Uroczystość, której przewodniczył szef sztabu wojsk lądowych Grecji, generał Constantinos Gkinis odbyła się dziś o 10:00 w 304 Zakładach Remontowych Broni Pancernej w Valestino. Czołgi odebrał wiceminister spraw zagranicznych, Bogusław Winid w towarzystwie zastępcy szefa Sztabu Generalnego WP, den. dyw. Mieczysława Gocuła oraz szefa Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych gen. bryg. Andrzeja Danielewskiego.

Zaraz po uroczystości czołgi zostały załadowane na zestawy niskopodwoziowe do ciężkiego transportu z 11. Batalionu Ewakuacji Sprzętu ze Szczecina. Do pokonania mają 2.500 km – trasę przez Grecję, Bułgarię, Rumunię, Słowację. Do Poznania dotrą prawdopodobnie w piątek lub sobotę. Ze względu na ich bardzo dobry stan techniczny, Pattony będzie można oglądać już od 17 września.

Bogusław Winid szczególne słowa uznania skierował do greckich ministrów, obrony i finansów, którzy podjęli stosowne decyzje i pomogli w realizacji tego zadania. Czołgi te funkcjonowały w armii greckiej i po tej decyzji są już polską własnością. Przekazanie amerykańskich czołgów wymagało nie tylko negocjacji z władzami Grecji, ale również – ponieważ czołgi te są w pełni sprawne – akceptacji władz USA.

Zdjęcia: Zdzisław Zieliński

Warto zaznaczyć, że Pattony trafiły do Polski dzięki staraniom wiceministra spraw zagranicznych Bogusława Winida i kustosza Muzeum Broni Pancernej przy Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu mjr. Tomasza Ogrodniczuka i jest to już trzeci tak cenny dla naszego muzealnictwa nabytek. Wcześniej dzięki ich staraniom pozyskaliśmy m.in. także amerykański czołg Sherman, oraz polski lekki czołg rozpoznawczy TKS znaleziony w Norwegii (TKS dla Poznania, 2012-05-30).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.