Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Ostatnie Black Hawki dla Szwecji

Lotnictwo wojskowe, 14 września 2012

Sikorsky Aircraft poinformowała o bliskim przekazaniu szwedzkim siłom zbrojnym ostatnich 2 z łącznie 15 zamówionych przez Szwedów śmigłowców UH-60M (HKP 16).

Szwedzkie siły zbrojne są pierwszymi w Europie wykorzystującymi Black Hawki w najnowszej wersji M / Zdjęcie: MO Szwecji

Kontrakt na zakup 15 Black Hawków został zawarty w maju 2011. Śmigłowce zostały zamówione przez Sztokholm w konfiguracji ewakuacji medycznej oraz SAR. Część maszyn zostanie wysłanych w 2013 do Afganistanu, w celu wsparcia szwedzkich wojsk służących w ramach ISAF.

Maszyny zastały zamówione w ramach Foreign Military Sales. Z tego względu Black Hawki są najpierw dostarczane do wojsk lądowych USA, gdzie po ich doposażeniu, są kierowane do Szwecji.

Zwraca uwagę bardzo szybkie tempo realizacji dostaw śmigłowców, wyprzedzające standardowy w takich przypadkach czas produkcji, nawet o kilkanaście miesięcy. Pierwszy UH-60M został przekazany US Army już we wrześniu 2011, a więc zaledwie 3 miesiące po otrzymaniu zlecenia na montaż Black Hawków. Do końca tego samego roku było gotowych łącznie 8 maszyn.

UH-60M zostały zamówione przez Szwecję w odpowiedzi na przeciągające się wprowadzanie do służby śmigłowców NHI NH90 (HKP 14), które osiągną pełną zdolność operacyjną dopiero około 2020 (Black Hawki oferowane Szwecji, 2010-10-02).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.