Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

395 mln USD na projekt modernizacji Abramsów

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 26 września 2012

US Army zawarła z General Dynamics Land Systems kontrakt na prace rozwojowe i testy zmodernizowanego czołgu podstawowego Abrams. Jego wartość wynosi 395,46 mln USD.

Zamówienia na produkcję i modernizację czołgów Abrams od dawna są przedmiotem sporu między dowództwem US Army i Kongresem. Politycy naciskali na kontynuowanie produkcji i modernizację obecnych M1A1 do wersji M1A2 SEP. Dowództwo armii uznało, że bardziej racjonalne będzie finansowanie prac nad nową generacją Abramsów, niż zamawianie kolejnych czołgów / Zdjęcie: GDELS

Prace związane z modernizacją Abramsów mają być realizowane w Sterling Heights i Lima w Ohio. Nadzorować je ma biuro US Army Contracting Command’s w Warren w Michigan. Realizacja kontraktu, wartego co najmniej 395 462 993 USD ma potrwać do 30 kwietnia 2020.

GDLS został wybrany w wyniku przetargu internetowego. Koncern był jedynym oferentem. Decyzja Pentagonu zbiegła się z pobytem w Ohio republikańskiego kandydata na wiceprezydenta Paula Ryana, który ostro krytykował politykę ograniczania wydatków obronnych, realizowaną przez administrację Baracka Obamy. – Mamy prezydenta, który chce zamknąć wytwórnię czołgów tylko po to, by pochwalić się oszczędnościami w budżecie – powiedział Ryan podczas spotkania w Veterans Memorial Civic & Convention Center.

Zamówienia na produkcję i modernizację czołgów Abrams od dawna są przedmiotem sporu między dowództwem US Army i Kongresem. Politycy ze stanów związanych z wytwarzaniem tych czołgów naciskali na kontynuowanie produkcji i modernizację Abramsów M1A1 do wersji M1A2 SEP. Miało to zapobiec zamknięciu linii montażowych i ich ponownym uruchamianiu, gdy pojawią się zamówienia na nowe czołgi. Analitycy GDLS szacowali, że zamknięcie i ponowne otwarcie linii może kosztować 1,6 mld USD, podczas gdy utrzymanie przez 4 lata produkcji na minimalnym poziomie powinno być tańsze o 200 mln USD.

Dowództwo armii uważa z kolei, że dysponuje wystarczającą liczbą czołgów podstawowych i zamierzało wznowić zamówienia najwcześniej w 2017 w ramach programu ECP (Engineering Change Proposals). Ostatecznie w maju US Army uznała, że bardziej racjonalne będzie finansowanie prac nad nową generacją Abramsów niż zamawianie kolejnych czołgów.

W czerwcu pojawiła się informacja, że zakupem 200 zmodernizowanych (do standardu SA) Abramsów zainteresowane jest Maroko (200 Abramsów dla Maroko, 2012-06-20). Kraj ten miałby przeznaczyć na ten cel ponad miliard dolarów. Według DSCA, modernizacja miałaby objąć m.in. systemy łączności, uzbrojenie, systemy samoobrony i odpowiednie wsparcie techniczne.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.