Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pierwszy Rafale z RBE2

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 03 października 2012

Francuska agencja zamówień wojskowych (DGA) odebrała pierwszy egzemplarz myśliwca wielozadaniowego Rafale z zamontowaną stacją radiolokacyjną RBE2, z anteną z aktywnym skanowaniem fazowym.

Rafale C137 jest pierwszym europejskim myśliwcem wyposażonym w nowy radar z aktywnym skanowaniem fazowym. Według Dassault Aviation, producenta maszyn, nowe stacje radiolokacyjne mogą być też, w zależności od woli odbiorcy, instalowane w eksportowych wersjach samolotu / Zdjęcie: Thales

Według wczorajszego oświadczenia Thalesa, uroczystość przekazania myśliwca odbyła się w zakładach Dassault Aviation w Mérignac na południowym-zachodzie Francji. Oznaczony jako C137, Rafale trafi teraz do wybranej jednostki francuskich wojsk lotniczych, gdzie najprawdopodobniej zostanie poddany serii testów odbiorczych, realizowanych przez pilotów wojskowych. Ich wyniki powinny być pomyślne, zważywszy na fakt, że myśliwiec przechodził już 3-miesięczny program prób w locie, realizowany w bazie lotniczej Istres (Nowy radar Rafale, 2012-04-02).

Jak zapewnia producent, dzięki seryjnej instalacji radaru z aktywnym skanowaniem fazowym na francuskich Rafale, myśliwce uzyskają nowe i poszerzone możliwości obserwacji pola walki oraz prowadzenia działań bojowych, co dotyczy szczególnie atakowania celów lądowych.

Poprawie ulegnie też potencjał operacyjny myśliwców, dzięki zwiększeniu ich interoperacyjności z nowymi systemami bojowymi, takimi jak pociski powietrze-powietrze MBDA Meteor, które Paryż zamówił w 2011 (Francja zamówiła Meteory, 2011-01-05). Thales zapewnia też, że seryjna instalacja nowych radarów wymagać będzie niższych kosztów obsługowych – główny serwis urządzenia będzie następował dopiero po 10 latach służby.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.