Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Amazonas w Brazylii

Marynarka wojenna, 10 października 2012

Pierwszy z 3 zakupionych przez Brazylię w Wielkiej Brytanii okrętów patrolowych typu Port of Spain dotarł przed kilkoma dniami do portu w Rio de Janeiro.

Brazylijskie patrolowce uzbrojone są w 30-mm zdalnie sterowany moduł uzbrojenia MSI DS30M Mk 2 z armatą Mk 44 Bushmaster, parę 25-mm bezzałogowych wież MSI DS25 z armatami M242 Bushmaster oraz dwa 12,7-mm wkmy M2HB QCB / Zdjęcie: MO Brazylii

Patrolowce typu Port of Spain zostały zakupione na początku br. (Patrolowce dla Brazylii, 2012-01-03). Pierwotnie okręty miały trafić do Trynidadu i Tobago, jednak państwo to zrezygnowało z nabycia produkowanych przez BAE Systems jednostek. Oficjalnym powodem decyzji miały być opóźnienia w realizacji kontraktu przez producenta.

Amazonas (P120) jest pierwszym z łącznie trzech patrolowców, które w najbliższych miesiącach zasilą brazylijską marynarkę wojenną. Uroczyste zawieszenie państwowej flagi na jego pokładzie odbyło się pod koniec czerwca br., na terenie portu Royal Navy w Portsmouth. Drugi z okrętów, Apa, zostanie przekazany Brazylijczykom w listopadzie. Trzeci – Araguar – ma trafić do odbiorcy w kwietniu 2013.

Po ostatecznym wprowadzeniu do służby, poprzedzonym serią testów sprawdzających ich potencjał operacyjny, okręty będą wykorzystywały, m.in. do patrolowania wód brazylijskiej wyłącznej strefy ekonomicznej zlokalizowanych na obszarze południowego Atlantyku. W razie potrzeby, patrolowce będą też angażowane do akcji typu policyjnego, a także działań SAR.

Zakup patrolowców od BAE System wiążę się także z transferem technologii. W przyszłości ma to umożliwić produkcję większej liczby jednostek tego typu już przez brazylijskie przedsiębiorstwa.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.