Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Lynx na pokładzie francuskiej fregaty

Marynarka wojenna, 15 listopada 2012

Należący do Royal Navy śmigłowiec Lynx Mk 8 będzie w najbliższych miesiącach operował u wybrzeży Afryki z pokładu francuskiej fregaty typu La Fayette, Surcouf (F711), w ramach operacji Atalanta.

Brytyjski Lynx Mk 8 ląduje na pokładzie fregaty typu La Fayette, Surcouf (F711) stacjonującej w Tulon na południu Francji / Zdjęcie: MO Wielkiej Brytanii

Oprócz Lynx Mk 8 na pokładzie francuskiej fregaty słuzyć będzie 12 Brytyjczyków, w tym piloci, członkowie obsługi naziemnej i technicznej oraz 2 snajperów, stacjonujących w Royal Naval Air Station (RNAS) w Yeovilton na południowym-zachodzie kraju. Brytyjsko-francuska załoga ma służyć razem od końca listopada u wybrzeży Somalii w ramach antypirackiej misji UE pod kryptonimem Operation Atalanta. Wspólne działania zakończą się w marcu 2013.

Planowana kilkumiesięczna misja jest wynikiem brytyjsko-francuskiego porozumienia o współpracy w kwestiach bezpieczeństwa międzynarodowego, zawartego między państwami w 2010.

O francuskich fregatach typu La Fayette było w ostatnio głośno w związku ze skandalem korupcyjnym, jaki wybuchł w 2011. O wręczanie łapówek i prowizji politykom oraz wojskowym Tajwanu, który w 1991 zakupił 6 okrętów tego typu, został oskarżony główny dostawca Thomson-CSF, obecnie Thales (630 mln Euro kary Thalesa, 2010-05-04¸ Zapłacą za łapówki, 2011-06-12).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.