Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Przymiarka do nowych norweskich OP

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, 16 listopada 2012

Ministerstwo obrony Norwegii poinformowało o wystosowaniu zapytania (request for information, RFI) do wybranych producentów w sprawie zakupu przez Oslo nowych okrętów podwodnych.

Władze Norwegii szacują, że program odmłodzenia floty podwodnej pochłonie 2,5-3,5 mld USD / Zdjęcie: Forsvaret

Informacja na ten temat pojawia się teraz, mimo tego, że RFI zostało rozesłane jeszcze w połowie września. Według przedstawicieli ministerstwa obrony, zapytanie otrzymali czołowi producenci okrętów podwodnych na świecie, w tym: DCNS, włoska Fincantieri, hiszpańska Navantia, ThyssenKrupp Marine Systems oraz Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering z Korei Południowej.

Rozesłany dokument zawierał listę pytań, odpowiedź na które ma dać Norwegom informacji niezbędnych do ostatecznego podjęcia decyzji w sprawie zakupu nowych okrętów podwodnych. Oslo interesuje przede wszystkim koszt realizacji programu wprowadzenia do służby nowych jednostek, harmonogram dostaw i wydatki związane z ich przyszłą eksploatacją.

Odpowiedzi mają zostać nadesłanego do Oslo jeszcze w br. Zawarte w nich informacje, których analiza ma trwać do 2014, mają zostać uwzględnione przy wyborze producenta nowych OP, co planowane jest na 2017 (Przyszłość norweskich OP, 2012-05-25).

Norweska marynarka wojenna wykorzystuje 6 stosunkowo małych okrętów podwodnych typu Ula, o wyporności podwodnej 1150 t. Jednostki – następcy Kobbenów, których kilka przekazano MW RP – zaczęły wchodzić do służby od 1989. Powinny zostać wycofane w 2019-2020.

Na przestrzeni ostatnich lat Oslo zaczęło rozważać możliwość rezygnacji z sił podwodnych, wraz z wycofaniem ze służby obecnie wykorzystywanych jednostek. Ostatecznie jednak, uwzględniając uwarunkowania geopolityczne, Norwegowie postanowili nie realizować tych planów (Norwegia utrzyma siły podwodne, 2011-11-06).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.