Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Przymiarka do nowych norweskich OP

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, 16 listopada 2012

Ministerstwo obrony Norwegii poinformowało o wystosowaniu zapytania (request for information, RFI) do wybranych producentów w sprawie zakupu przez Oslo nowych okrętów podwodnych.

Władze Norwegii szacują, że program odmłodzenia floty podwodnej pochłonie 2,5-3,5 mld USD / Zdjęcie: Forsvaret

Informacja na ten temat pojawia się teraz, mimo tego, że RFI zostało rozesłane jeszcze w połowie września. Według przedstawicieli ministerstwa obrony, zapytanie otrzymali czołowi producenci okrętów podwodnych na świecie, w tym: DCNS, włoska Fincantieri, hiszpańska Navantia, ThyssenKrupp Marine Systems oraz Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering z Korei Południowej.

Rozesłany dokument zawierał listę pytań, odpowiedź na które ma dać Norwegom informacji niezbędnych do ostatecznego podjęcia decyzji w sprawie zakupu nowych okrętów podwodnych. Oslo interesuje przede wszystkim koszt realizacji programu wprowadzenia do służby nowych jednostek, harmonogram dostaw i wydatki związane z ich przyszłą eksploatacją.

Odpowiedzi mają zostać nadesłanego do Oslo jeszcze w br. Zawarte w nich informacje, których analiza ma trwać do 2014, mają zostać uwzględnione przy wyborze producenta nowych OP, co planowane jest na 2017 (Przyszłość norweskich OP, 2012-05-25).

Norweska marynarka wojenna wykorzystuje 6 stosunkowo małych okrętów podwodnych typu Ula, o wyporności podwodnej 1150 t. Jednostki – następcy Kobbenów, których kilka przekazano MW RP – zaczęły wchodzić do służby od 1989. Powinny zostać wycofane w 2019-2020.

Na przestrzeni ostatnich lat Oslo zaczęło rozważać możliwość rezygnacji z sił podwodnych, wraz z wycofaniem ze służby obecnie wykorzystywanych jednostek. Ostatecznie jednak, uwzględniając uwarunkowania geopolityczne, Norwegowie postanowili nie realizować tych planów (Norwegia utrzyma siły podwodne, 2011-11-06).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.