Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

MANTIS w Luftwaffe

Lotnictwo wojskowe, 27 listopada 2012

Wczoraj w bazie lotniczej w Husum odbyła się uroczystość przekazania pierwszej baterii przeciwlotniczej bardzo bliskiego zasięgu Rheinmetall MANTIS Skyshield C-RAM niemieckim siłom zbrojnym.

Zestaw składa się z 6 automatycznych dział kalibru 35 mm, wystrzeliwujących programowane pociski, które zawierają w sobie 152 wolframowe podpociski o masie 3,3 g każdy. Tworzą one chmurę odłamków, zwiększających szanse zniszczenia celu

Zestawy MATIS (Modular, Automatic and Network capable Targeting and Interception System) powstał na bazie sprawdzonego zestawu Skyshield, po wchłonięciu przez niemiecki koncern szwajcarskiej Oerlikon Contraves. Podobnie jak większość nowoczesnych systemów przeciwlotniczych, działa automatycznie, choć ze względów bezpieczeństwa – możliwości przypadkowego zestrzelenia cywilnych statków powietrznych – prace zestawu nadzorują operatorzy.

Dotychczasowe testy poligonowe udowodniły, że MANTIS może niszczyć nie tylko samoloty i śmigłowce, ale pociski samosterujące, a nawet granaty moździerzowe. Z tego powodu planowano wykorzystanie pierwszej baterii do ochrony niemieckich baz w Afganistanie. Pomysł jednak zarzucono, ze względu na przesądzone już zakończenie misji bojowej w 2014. Uznano, że koszty transportu zestawu w obie strony i ryzyko utraty nowoczesnego sprzętu przy krótkim okresie wykorzystywania operacyjnego, przeważają nad potencjalnymi korzyściami taktycznymi (Skyshield dla Luftwaffe, 2012-07-24).

Dodatkowo w skład baterii wchodzi centrum dowodzenia oraz dwie stacje rozpoznania, wyposażone w radiolokatory oraz głowicę optoelektroniczną / Zdjęcia: Rheinmetall Defence

Wczorajsza uroczystość była oficjalnym zakończeniem procesu, który trwał od początku 2011, kiedy pierwsze elementy baterii MANTIS trafiły do Bundeswehry na testy operacyjne. W kwietniu ub.r. w strukturach Luftwaffe utworzono 1. kompanię przeciwlotniczą w bazie lotniczej w Husum, specjalnie dla obsługi nowego uzbrojenia. Właśnie ten pododdział przyjął wczoraj oficjalnie kompletny zestaw przeciwlotniczy Rheinmetalla.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.