Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Alternatywa dla kanadyjskich F-35

Lotnictwo wojskowe, 07 grudnia 2012

Według nieoficjalnych informacji, rząd Kanady rozpatruje możliwość rozpisania przetargu na dostawy nowych myśliwców wielozadaniowych. Według ostatnich analiz, faworyzowane F-35 mogą okazać się zbyt kosztowne dla budżetu kraju.

Jeden z ok. stu CF-188 Hornet kanadyjskich wojsk lotniczych. Myśliwce te były produkowane w latach 1982-1988 / Zdjęcie: RCAF

Kanada jest jednym z partnerów programu JSF. Do tej pory w program badawczo-rozwojowy F-35 zainwestowano ok. 180 mln CAD. Rząd w Ottawie już w 2009 zadecydował o wyborze najnowszych myśliwców Lockheed Martina, jako następców obecnie wykorzystywanych CF-188 (Kanada kupuje 65 F-35, 2010-07-17). Zapowiadano wtedy podpisanie formalnej umowy w ciągu kilku lat, zakładając dostawy pierwszych samolotów w 2017 i szacując wartość kontraktu na 9 mld CAD (ok. 8,5 mld USD).

Przedstawiciele rządu informowali wtedy, że całkowity koszt zakupu i użytkowania 65 myśliwców w ciągu 36 lat zamknie się kwotą ok. 15-16 mld CAD. Dane te były jednak konsekwentnie podważane przez opozycję. Według nieoficjalnych doniesień kanadyjskich mediów, stanowisko opozycji zostało potwierdzone przez zlecony niedawno przez rząd audyt niezależnej spółki KPMG. Raport końcowy, który jest obecnie analizowany przez władze, wskazuje, że koszt zakupu i użytkowania F-35 wyniesie ok. 30 mld CAD. Jedna ze stacji telewizyjnych poinformowała nawet, że suma ta może osiągnąć 40 mld CAD. Główne tezy dokumentu mają zostać ujawnione opinii publicznej w przyszłym tygodniu.

Te same źródła wskazują, że w konkluzji raportu zawarto stwierdzenie o konieczności wzięcia pod uwagę zakupu innych, tańszych myśliwców. Według nieoficjalnych doniesień, władze już rozpatrują taką alternatywę.

W jedynym oficjalnym dokumencie w tej sprawie, oświadczeniu kancelarii rządu, stwierdzono, że w najbliższym czasie premier przedstawi parlamentowi 7-punktowy plan pozyskania nowych myśliwców. Zdementowano jednocześnie doniesienia, że rząd wycofał się z wcześniejszej decyzji zakupu Lightningów II. Media twierdzą jednak, że wspomniany plan zakłada rozpisanie otwartego przetargu. Wśród potencjalnych faworytów wymienia się najczęściej najnowsze wersje F/A-18 i szwedzkie Gripeny.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.