Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Transpondery dla szybowców

Lotnictwo cywilne, 03 kwietnia 2008

Amerykańska rada bezpieczeństwa transportu zaproponowała, by wyposażyć szybowce w transpondery. Rekomendację przedstawiono po przeanalizowaniu 60 przypadków niebezpiecznego zbliżenia się szybowców do samolotów.

Szybowce, paralotnie, balony, mają w teorii pozwalać na loty przy mniejszych kosztach i więzach administracyjnych niż w przypadku klasycznych samolotów. Płaci się za to cenę zmniejszonego bezpieczeństwa. Kiedy zaś w grę wchodzi również los innych użytkowników przestrzeni powietrznej, władze lotnicze nie wahają się wprowadzać kolejnych ograniczeń. Podobnie, jak w przypadku szybowcowych transponderów

W 1988 władze lotnicze USA (Federal Aviation Administration) wprowadziły przepis wymagający od każdego statku powietrznego posiadania transpondera, jeżeli lata on wyżej niż 3330 m lub w rejonie większych lotnisk. Z regulacji wyłączono szybowce, jako nie posiadające instalacji elektrycznej, zasilanej prądem z silnika.

Jednak w ostatnich miesiącach rada bezpieczeństwa transportu (National Transportation Safety Board) badała przypadek powietrznej kolizji między szybowcem a prywatnym odrzutowcem, do jakiego doszło w sierpniu 2006, na południowy wschód od Reno. Szybowiec spadł, jednak pilotowi udało się bezpiecznie wyskoczyć na spadochronie. Natomiast Hawker 800XP, mimo uszkodzeń, wylądował w Reno-Tahoe International Port.

Przypadek ten doprowadził do analizy wszystkich amerykańskich przypadków zbyt bliskiego, stwarzającego zagrożenie przelotu samolotów i szybowców. Okazało się, że w ciągu ostatnich 20 lat było ich 60. Co więcej, aż 9 z nich miało miejsce w pobliżu Reno, gdzie wzdłuż wschodnich zboczy gór Sierra Nevada panują doskonałe warunki dla szybowców. W związku z tym zaproponowano, by zrezygnować z wyłączenia szybowców z regulacji z 1988.

Sprawa przypomina do złudzenia sytuację, która ma miejsce w Kanadzie, gdzie identyczny organ bezpieczeństwa lotów zaproponował zrównanie statusu prawnego komercyjnych, turystycznych balonów i samolotów dyspozycyjnych (zobacz: Balony jak samoloty?).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.