Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Lądowy test RBS15 Mk3

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, 03 kwietnia 2008

Diehl BGT Defence poinformował wczoraj, że 15 marca przeprowadzono na szwedzkim poligonie w Vidsel udaną próbę zaatakowania celu naziemnego przez pocisk przeciwokrętowy RBS15 Mk3. W broń tą będą uzbrojone polskie okręty typu Orkan.

Możliwość atakowania celów naziemnych przez pociski przeciwokrętowe staje się dzisiaj standardem. Zdolność taką posiadają ostatnie wersje amerykańskich Harpoonów czy francuskich Exocetów, największych konkurentów RBS15 / Zdjęcie: Diehl BGT Defence

RBS15 Mk3, kolejna wersja szwedzkich, ciężkich pocisków przeciwokrętowych, ma zdecydowanie zwiększone możliwości, w stosunku do swoich poprzedników. Dotyczy to większego zasięgu (ok. 200 km, w porównaniu do ponad 70 wersji Mk2), możliwości wyboru celów i zmodernizowanego systemu naprowadzania, wykorzystującego m.in. system GPS. To zaś pozwoliło na stworzenie zdolności do atakowania celów lądowych.

Weryfikacji tych nowych możliwości służyła marcowa próba na poligonie w Vidsel. Pocisk odpalono z wyrzutni ustawionej na samochodzie ciężarowym Volvo, typowej platformie dla pocisków RBS15M, czyli lądowej wersji pocisku Mk2. Potem RBS15 Mk3 leciał wzdłuż zaprogramowanych wcześniej punktów orientacyjnych, by wreszcie uderzyć w cel. Na pokazie byli obecni przedstawiciele sił zbrojnych Szwecji, Niemiec i Polski - a więc obecnych lub przyszłych użytkowników nowej wersji pocisku - i inni, zaproszeni goście.

RBS-15 Mk3 jest rozwijany od połowy lat 1990. przez Saab Bofors Dynamics, a od 2003 we współpracy z niemieckim Diehl BGT Defence, który produkuje pociski dla korwet K130 Bundesmarine. Marynarka Wojenna RP zamówiła 36 pocisków tego typu. Zostaną w nie wyposażone w latach 2009-2010 trzy małe okręty rakietowy typu Orkan (zobacz: Plany MW pod wodzą wiceadmirała Karwety).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.