Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Zgoda USA na GLONASS

Strategia i polityka, Astronautyka, 06 lutego 2013

USA wyraziły zgodę na rozmieszczenie na własnym terytorium wyposażenia wspierającego eksploatację rosyjskiego systemu pozycjonowania satelitarnego GLONASS.

O wstępnym porozumieniu FR z USA w sprawie GLONASS (Dymisja konstruktora generalnego GLONASS) informują źródła w agencji Roskosmos. Chodzi o budowę stacji systemu korekcji różnicowej i monitoringu (SDKM). Mają one zostać rozmieszczone na terytorium kilku stanów. Rozmowy na ten temat trwały od jesieni ub.r.

Po uzyskaniu zgody na rozmieszczenie rosyjskich stacji potrzebne są jeszcze rozmowy między realizatorami porozumienia. Ze strony rosyjskiej ma to być CNIImasz, który realizuje rządowe kontrakty dotyczące rozwoju GLONASS. Stany Zjednoczone będą najprawdopodobniej reprezentowane przez NASA.
Na dokładność wskazań satelitarnego systemu pozycjonowania wpływa wiele czynników, nawet wiatr słoneczny. Model matematyczny ruchu satelitów wchodzących w skład systemu musi być korygowany przez dane pochodzące z wielu stacji naziemnych. W wypadku GLONASS mają one docelowo zostać rozmieszczone w ponad 30 krajach. Z większością z nich FR podpisała już wstępne porozumienia. Umowę ostateczną podpisała jednak dotąd jedynie Brazylia (w ub.r.). Stacja korekcji różnicowej i monitoringu ma tam zostać umieszczona w rejonie Brasilii (urządzenia już tam przetransportowano). Bliskie zakończenia są negocjacje z Australią, Hiszpanią i Indonezją.

Rozmowy dotyczące wsparcia eksploatacji GLONASS są utrudnione przez to, że jest to system cywilno-wojskowy (podwójnego przeznaczenia). Kontrolę nad satelitami systemu sprawuje ośrodek wojsk obrony powietrzno-kosmicznej (WKO) w Krasnoarmiejsku. Co więcej, w najbliższym czasie Roskosmos ma przekazać nadzór nad eksploatacją całego systemu Ministerstwu Obrony FR.

Amerykanie uzyskali zgodę na umieszczenie stacji wspierających eksploatację własnego systemu pozycjonowania satelitarnego – GPS (Pierwszy satelita GPS IIF na orbicie, 2010-08-11) na terytorium Rosji jeszcze w ubiegłym wieku. NASA wykorzystuje obecnie 4 takie stacje (Global Differential GPS, GDGPS), w tym 3 na północy FR. Również GPS jest kontrolowany przez wojsko.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.