Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

327 bsl nad USA

Lotnictwo wojskowe, Lotnictwo cywilne, Strategia i polityka, 17 lutego 2013

Od 2007 władze lotnicze USA wydały zgody na użytkowanie prawie 1,5 tys. latających bezzałogowców. Ponad 300 z nich jest obecnie aktywnie użytkowanych.

US Customs and Border Protection używa dwóch typów dużych bsl – latający nad lądem Predator B kosztuje 18.5 mln USD, a morski Guardian o 2 mln USD więcej. Do końca 2012 agencja wydała na bezzałogowce tego typu 237 mln USD / Zdjęcie: USC&BP

Federal Aviation Administration (FAA) od 2007 wydała 1428 zgód na użytkowanie nieuzbrojonych latających systemów bezzałogowych. Takie pozwolenia uzyskała m.in. policja, straż graniczna oraz inne instytucje stanowe i federalne. Według FAA, z wydanych dotąd decyzji aktywnych jest dziś 327.

Niewojskowe bsl wykorzystywane są w USA do poszukiwania zaginionych turystów, walki z przestępcami, obserwacji pożarów, powodzi i innych kataklizmów, czy strzeżenia granic z Meksykiem i Kanadą. Bezzałogowce mają większe możliwości niż systemy załogowe, mogą dłużej pozostawać w powietrzu i wykonywać bardziej ryzykowne misje. Są też tańsze w eksploatacji. Dla przykładu – godzina lotu bezzałogowego śmigłowca używanego przez Mesa County Sheriff Department w Kolorado kosztuje ok. 25 USD, gdy maszyny załogowej o podobnych możliwościach aż 600 USD.

Użytkowanie bsl w kontrolowanej przestrzeni powietrznej USA jest bardzo ograniczone. Obecnie FAA pracuje nad nowymi regulacjami, które pozwolą bezzałogowcom na latanie na równi z załogowymi statkami powietrznymi (FAA szuka miejsc na ośrodki testów bsl, 2013-02-14). Przy tej okazji odbywa się dyskusja o ochronie prywatności, dla której – zdaniem obrońców praw człowieka – bsl mogą stanowić zagrożenie.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.