Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Filipiny rezygnują z Maestrale

Marynarka wojenna, 25 lutego 2013

Według lokalnej prasy powołującej się na źródła w resorcie obrony, Filipiny miały zrezygnować z zakupu używanych włoskich fregat typu Maestrale. Wzamian Manila planuje nabyć 2 inne, prawdopodobnie nowe jednostki.

Największymi okrętami w składzie marynarki wojennej Filipin są fregaty typu Gregorio del Pilar (na zdjęciu BRP Gregorio del Pilar, PF 15). Wbrew oznaczeniu typu używanemu przez Filipińczyków, są to jedynie duże (wyporność 3200 t) okręty patrolowe uzbrojone wyłącznie w zestawy artyleryjskie. Wcześniej, przez nieco ponad 40 lat, służyły w US Coast Guard jako duże kutry typu Hamilton / Zdjęcie: US Navy

Informację miał w ostatnich dniach przekazać podsekretarz ministerstwa obrony, Fernando Manalo. Według jego oświadczenia, po dokonaniu dogłębnej analizy włoskiej oferty (Włoskie fregaty dla Filipin?, 2012-08-10, Transportery za kontrakt?, 2012-11-26), Manila miała podjąć decyzję o wstrzymaniu prowadzonych z Rzymem negocjacji. Powodem były rzekomo zbyt duże koszta utrzymania planowanych do zakupu okrętu, przewyższające te związane z ewentualnym zakupem zupełnie nowych jednostek.

Rezygnacja z Maestrale nie oznacza odejścia Filipin od planów wprowadzenia do służby nowych okrętów wojennych. Według Manalo, Manila miała otrzymać w ostatnich tygodniach oferty zakupu jednostek od 5 oferentów: Australii, Chorwacji, Izraela, Korei Południowej i USA. Potwierdza to jednocześnie wcześniejsze doniesienia filipińskiego resortu obrony, ogłoszone wraz z początkiem br. (Kto sprzeda Filipinom fregaty?, 2013-01-07).

Filipińczycy nie podali co prawda zbyt wielu szczegółów dotyczących otrzymanych ofert. Wiadomo, że ważnym kryterium wyboru ma być świeżość konstrukcji oraz zakres przenoszonego przez nią uzbrojenia, zwłaszcza w kontekście pocisków rakietowych oraz środków ZOP. W tym przypadku za jednego z faworytów można by uznać południowokoreańskie fregaty typu Incheon. Wydaje się, że w grę mógłby również wchodzić zakup używanych, jednak wyremontowanych i częściowo przynajmniej zmodernizowanych jednostek, takich jak: amerykańskie fregaty typu Oliver Hazard Perry (Modernizacja fregat za 200 mln USD?, 2011-07-28), australijskie Adelaide lub izraelskie korwety typu Sa'ar 5. Jak podaje Manalo, jako alternatywne rozwiązanie rozpatrywane ma też być nabycie okrętów patrolowych.

Nowe okręty, gdy już wprowadzone do służby, zostaną najprawdopodobniej rozlokowane na wodach zachodniego wybrzeża Filipin. Obszar ten jest bowiem przedmiotem wielonarodowego sporu terytorialnego, angażującego większość państw regionu, w tym ChRL. Z tego względu wzmocnienie potencjału operacyjnego relatywnie słabej filipińskiej marynarki wojennej w tym rejonie, wydaje się logicznym rozwiązaniem. Zakupowi nowych okrętów wojennych towarzyszyć ma rozbudowa brzegowego systemu obserwacyjnego oraz stacji radiolokacyjnych o wartości 21 mln USD.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.