Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Enforce Tac: Modernizacje SSD

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 08 marca 2013

Sport-Systeme Dittrich zaprezentowało na wystawie Enforce Tac dopracowaną i gotową do produkcji wersję FG 42 do naboju 7,62 mm x 51, zmodyfikowany MG3, jak też skróconą odmianę P18K.

Dopracowane i wdrożone do produkcji, choć jeszcze nie zamówione, najnowsze odmiany SSD SG11 i SG12, będące dopracowanymi wersjami FG 42 – karabinu automatycznego stworzonego dla niemieckich spadochroniarzy podczas II wojny światowej / Zdjęcie: Bartosz Szymonik

Na odbywającej się w Norymberdze wystawie sprzętu i wyposażenia dla służb mundurowych, niemieckie przedsiębiorstwo Sport-Systeme Dittrich (SSD) zaprezentowało w pełni dopracowaną i wdrożoną do produkcji seryjnej rodzinę karabinów automatycznych SG11 (z 320-mm lufą) i SG12 (z lufą długości 500 mm). Są to współczesne, zmodyfikowane odmiany konstrukcji opracowanej podczas II wojny światowej dla niemieckich oddziałów spadochroniarzy Luftwaffe – FG 42 (Fallschirmjägergewehr 42).

Zamiast oryginalnej amunicji 7,92 mm x 57 zastosowano w nich współczesny nabój 7,62 mm x 51 NATO i dostosowano do zasilania z magazynków z belgijskiego FN FAL. Pierwszy raz ideę modernizacji broni produkowanej od 1943 do 1945 zaprezentowano na Enforce Tac rok temu (Powraca FG 42, 2012-03-17). Zmiany obejmują wprowadzenie uniwersalnych szyn montażowych, jak też kolby o regulowanej długości stopki.

Zmodyfikowany uniwersalny karabin maszynowy MG3, wyposażony m.in. w kolbę o regulowanej długości wysunięcia stopki. Choć Bundeswehra ma zrezygnować z tych konstrukcji na rzecz nowszego MG5, to jednak ich duża liczba wciąż jest używana nie tylko w niemieckiej armii i nadal produkowana m.in. przez Pakistan i Iran / Zdjęcie: Remigiusz Wilk

Po raz pierwszy pokazano też proponowaną przez SSD modernizację karabinu maszynowego MG3. Również i w tym przypadku na broni pojawiły się odcinki szyn montażowych MIL-STD-1913 – na pokrywie komory zamkowej, jak też osłonie lufy. Ponadto MG3 zaopatrzono w nowy, składany chwyt transportowy. Ten ostatni można demontować. Niemiecki karabin maszynowy dostał również kolbę o regulowanej długości stopki, zaopatrzoną w poduszkę podpoliczkową, oporę naramienną oraz podporę tylną.

Skrócona odmiana Steyr GB oferowanego przez SSD pod nazwą P18k. Przedsiębiorstwo ma w swojej ofercie także model dla strzelców sportowych z zielonymi okładzinami chwytu i regulowanymi przyrządami celowniczymi / Zdjęcie: Remigiusz Wilk

SSD nadal kontynuuje działania polegające na dopracowaniu pistoletu Steyr GB, do którego prawa zostały zakupione kilka lat temu. Broń oferowana jest pod nazwą P18, odzwierciedlającą liczbę nabojów w magazynku. Konstrukcja charakteryzuje się gazowym mechanizmem opóźniania otwarcia zamka półswobodnego i – na długie lata przed Glockiem – wykorzystywano w niej lufę o poligonalnym przewodzie. Sport-Systeme Dittrich nie tylko wdrożył do produkcji podstawowy model, ale zaprezentował na Enforce Tac również jego skróconą odmianę P18k z 120-mm lufą w miejscu 136 mm, dzięki czemu wymiary pistoletu nie przekraczają wymiarów G17. Opracowano także wersję sportową P18 Sport z regulowanymi przyrządami celowniczymi.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.